Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... achizitie locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

achizitie locuinta

Buna seara,
De trei ani locuies impreuna cu parintii mei(inainte locuiam la bloc dar tatal meu s-a imbolavit de cancer si a trebuit sa ne mutam cu ei). proprietarul locuintei este chiar tata. Doresc sa stiu care sunt etapele pentru a devenii proprietarii locuintei.Mentionez ca mai am o sora care sta in aceasi localitate cu noi

Multumesc frumos
Aveti mai multe variante:

1. Vanzare-cumparare: incheiati un contract de v-c la notar, platiti pretul (chiar si fictic, dar să aveti dovada platiri pretului) si taxele/onorariul notarial.
2. Donatie: Incheiati un contract de donatie cu scutire de raport.