Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Protectia copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Protectia copilului

Daca o mama are custodia copilului si scoate copilul din familia care a crescut timp de doi ani (bunicii au crescut-o). Ea in momentul de fata locuieste cu concubinul. Intrebarea este daca ea poate lasa copilul in grija concubinului (pe care copilul nici nu il stie) ? Ea fiind luata brusc si rupta total de mediul ei cunoscut. Se poate face ceva legal pentru a ajuta copilul?

Multumesc
...NU se poate impune mamei obligatia de a lasa sau nu lasa copilul in ingrijirea unei/unor anumite/anumitor persoane. Poate lasa copilul in grija cui crede de cuvinta. Copilul "poate fi ajutat" din afara de catre terte persoane numai in situatia in care acesta se afla in stare de primejdie. Luarea de sub ocrotirea bunicilor nu pune in pericol dezvoltarea minorului...