Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... lege pensiilor 263/2010
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

lege pensiilor 263/2010

Anul acesta 2013, se aplica art. 170 din L. 263/2010
Legea 263/2010

Art. 170
(1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi, la punctajul mediu anual determinat in conditiile art. 95 se aplica un indice de corectie calculat ca raport intre 43,3% din castigul salarial mediu brut realizat pe anul precedent si valoarea unui punct de pensie in vigoare la acea data.
(2) Prevederile alin. (1) se aplica o singura data, la inscrierea initiala la pensie.

-La inscrierea initiala la pensie.

Conform prevederilor legale mentionate, dispozitiile art. 170 din Legea nr. 263/2010 se vor aplica persoanelor care solicita inscrierea la pensie incepand cu data de 1 ianuarie 2013.

Sursa:

[ link extern ]

Art. 170
(1) Pentru persoanele inscrise la pensie incepand cu data intrarii in vigoare a prezentei legi,

Tocmai enuntul acestui articol ma incurca, pentru ca ,data intrarii in vigoare a legii 263/2010 este 01.01.2011.
Legea a intrat in vigoare la 01/01/2011.
Articolul 170 la 01/01/2013.
Exact acest lucru il spun si eu.
Articolul 170 se aplica incepind cu 01.01.2013 tuturor persoanelor care au iesit la pensie incepind cu data intrarii in vigoare a legii 263/2010, adica incepand cu data 01.01.2011.
Eu as vrea sa stiu daca cumva intre timp a fost elaborata vreo initiativa legislativa de modificare a continutului Art.170.
Legea spune ca se aplica o singura data,la inscrierea initiala la pensie.

Daca inscrierea initiala a vaut loc in 01/05/2011,de unde reiese ca se aplica retroactiv ?

Pentru alte lamuriri,interveniti aici:

[ link extern ]