Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Neplatitor sau platitor de TVA?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Neplatitor sau platitor de TVA?

Buna,

Sunt nedumerita in privinta optiunii legate de TVA pentru SRL-d pe care urmeaza sa il infiintam. Imi puteti enumera avantaje, dezavantaje? Orice sfat e binevenit.
Multumesc.
Daca vindeti catre platitori de TVA, acestia sigur vor dori sa fiti si dvs. platitor de TVA ca sa poata sa deduca. Si eu vand catre persoane juridice, platitoare de TVA, dar ... ocazional. Parerea mea este ca daca faceti distributie curenta catre firme platitoare de TVA va trebui sa fiti si dvs platitor. Cum am spus mai sus, cel mai bine este sa puneti pe hartie un model ipotetic de vanzare ca platitor si ca neplatitor de TVA, pornind de la achizitia marfii pana la vanzarea acesteia. Si puteti sa faceti un model si in calitate de client, daca ati fi platitor de TVA si ati cumpara de la un furnizor neplatitor de TVA.
Am luat in calcul doar chestiuni de ordin practic, dar trebuie tinut cont si de plafonul de scutire de TVA, adica daca aveti cifra de afaceri prea mare ... nu mai puteti sa fiti neplatitor.