Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... calculare pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

calculare pensie anticipata partiala

Buna ziua .Nascuta 04.1957
31 ani vechime in munca din care
9 ani la spital ca asistenta medicala 1982-1991,
-- in invatamant din 1991 si pana in prezent cu definitivat dat in 1994
--1998 grad didactic 2
-- in 2009 grad didactic I.As dori sa stiu cand pot iesi la pensie si ca ce suma ar reveni ca pensie .Va multumesc
Vechimea in munca este de 35 ani munciti , din care 18 cu grupa 2.

Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 6 luni(3 luni la 1 an).
35+4 ani si 6 luni=39 ani si 6 luni.
O reducere cu 4 ani a varstei standard de pensionare.
60 si 11 luni - 4 ani = 56 de ani si 11 luni.

Pensie anticipata(fara penalizare)la 55 de ani si 11 luni(03/09/2013).
Limita de varsta la 56 de ani si 11 luni.
1. Pentru o femeie nascuta in octombrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru ceii 18 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 4 ani (60/11 - 4/0 = 56 de ani s 11 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 4 ani si 6 luni (35/0 + 4/6 = 39 de ani si 6 luni).

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 56 de ani si 11 luni, in septembrie 2014.
- pensie anticipata (fara diminuare), la 55 de ani si 11 luni, in septembrie 2013.

Am inteles. Multumesc frumos pentru raspuns. Deci penalizarea ar fi de aproximativ 9% din pensia calculata pe o perioada de un an de zile.
Pensia va fi fara penalizare.