Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Norme de venit
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Norme de venit

m-am uitat pe lista cu normele de venit si nu gasesc unde se incadreaza caenul 7410 design specializat, propus aici, doresc sa-mi fac II, ca sa pot participa la targuri, expozitii, vanzari pe net, cu produse handmade, (tablori, cutii, margele), cadouri, suveniruri in general, ar fi in lista dv pozitia 68 cu caenul 3299 fabricarea altor produse manufacturiere, dar eu nu le fabric ci doar le decorez, Eu doresc sa pot sa platesc o suma pe an, si s-mi vad de treaba, deci ce caenuri trec.
daca 7410 nu se afla in nomenclatorul de activitati pentru care se poate opta pentru sistemul de impozitare in baza normelor de venit atunci aceasta activitate va fi obligatoriu impozitata in sistem real

pentru a fi impozitat in baza normelor de venit trebuie sa alegeti doar caen-uri din acea lista. atentie insa, daca alegeti mai multe caen-uri ce se impoziteaza in baza normelor de venit, norma dvs anuala va fi suma normelor de la fiecare activitate in parte
in nomenclator pot sa ma incadrez la pozitia 68 Producere şi/sau comercializare de obiecte de artizanat, (cu toate ca eu nu fac artizanat )care cuprinde
- 3299 fabricarea altor produse manufacturiere
- 4778: Comerţ cu amănuntul al altor bunuri noi, în magazine specializate
- 4789: Comerţ cu amănuntul prin standuri, chioşcuri şi pieţe al altor produse si

in plus eu doresc ca sa vand pe internet prin site-urile de profil

4791 Comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet; si eventual

4799 Comert cu amanuntul efectuat in afara magazinelor, standurilor, chioscurilor
si pietelor ca sa am toate caenurile de vanzare

multumesc