Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... restrangere activitate invatamant
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

restrangere activitate invatamant

Buna ziua,
In situatia cand o scoala se arondeaza la alta scoala (datorita nr, de elevi scazut) vor exista 2 cadre didactice la o specializare( cadrul de la scoala desfiintata si care este titular cu 1/2 norma la acea scoala si 1/2 la alta ) si cadrul de la scoala care va deveni PJ ( care primeste elevii de la scoala desfiintata) si care are norma intreaga - titular la aceasta scoala.
As dori sa stiu cine intra in restrangere de activitate si cine ramane titular al scolii
Din cate stiu eu cel care este titular la 2 scoli va intra in restrangere de la scoala care se desfiinteaza. si i se va acorda1/2 norma la alta scoala . Dv-stra stiti exact cum este.
Va multumesc,
METODOLOGIA - CADRU PRIVIND MOBILITATEA PERSONALULUI DIDACTIC DIN ÎNVÃŢÃMÂNTUL PREUNIVERSITAR ÎN ANUL ªCOLAR 2013-2014
Capitolul I

Dispoziţii generale
Art. 4 (1) Etapele de mobilitate a personalului didactic din învăţământul preuniversitar se organizează şi se desfăşoară conform
prezentei Metodologii şi sunt, în ordine, următoarele:
a) constituirea posturilor didactice/catedrelor ca urmare a aplicării planurilor-cadru de învăţământ şi a aprobării planurilor de şcolarizare,
b) constituirea normei didactice de predare-învăţare-evaluare pentru personalul didactic titular, în baza documentelor de numire/transfer/repartizare pe post/catedră;
c) întregirea normei didactice de predare-învăţare-evaluare pentru personalul didactic titular în două sau mai multe unităţi de învăţământ ori pe două sau mai multe specializări;

Cei afectati de restrangere sunt cadrele didactice de la scoala care va deveni structura. Acestia vor urma procedura prevazuta la lit. (c).

eu am gasit asa,
Art. 19 (1)
b) în situaţia comasării prin fuziune a două unităţi de învăţământ cu personalitate juridică, începând cu data de 1 septembrie 2013, dacă la data la care se efectuează evaluarea cadrelor didactice titulare de aceeaşi specialitate, nu a intrat încă în vigoare actul administrativ cu privire la restructurarea reţelei şcolare şi există două persoane juridice distincte, toate cadrele didactice titulare de aceeaşi specialitate din ambele unităţi de învăţământ cu personalitate juridică se evaluează de aceeaşi comisie de evaluare, conform procedurii prevăzute la lit. a) şi se distribuie, în ordinea descrescătoare a punctajelor/mediilor, în noua unitate de învăţământ creată în urma fuziunii, fiind propuse pentru completare de normă didactică sau restrângere de activitate, începând cu data de 1 septembrie 2013, dacă este cazul, cadrele didactice titulare prevăzute la art. 25 alin. (3), iar dacă reducerea de activitate nu se soluţionează, cadrele didactice cu punctajul cel mai mic/media cea mai mică din lista comună
Art. 25
(3) În cazul apariţiei situaţiilor de reducere de activitate a personalului didactic titular la nivelul unei unităţi de învăţământ, completare a normei didactice sau de restrângere de activitate, situaţii care vizează două sau mai multe cadre didactice titulare la aceeaşi specialitate, se renunţă, în ordine, la:
a, b, c etc
k) activitatea prestată de personalul didactic titular numit/transferat/repartizat în mai multe unităţi de învăţământ preuniversitar sau pe mai multe specializări, în cazul în care la nivelul uneia dintre unităţi de învăţământ/specializări se constată diminuarea numărului de ore;