Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

o lamurire exacta ,va rog.
pentru un cocediu crestere copil, care varianta e carecta:
1)in primul an primesti 85% din veniturile nete pe ultimele 12 luni si OBLIGATORIU in anul al 2 aiconcediu fara plata fara amai primi nici un ban?
2) daca optezi pentru 2 ani de crestere copil primesti in ambi ani 85% din veniturile nete pe toata perioada?sau in anul 2 se diminueaza indemnizatia?
3) dupa primul an revinla munca si primesc pentru anul 2-stimulentul de 500ron?

multumesc
copilul se va naste in martie2014( pina atunci se mai schimba ceva.....")::sorry:
1. Din tot ce ati spus aici nimic nu este adevarat.

2. Concediul pentru crestere copil (CCC) exista in doua variante (din care alegeti, de la inceput, una pe care nu o mai puteti schimba ope parcurs.
- pana la implinirea de catre copil a varstei de 1 an;
- pana la implinirea de catre copil a varstei de 2 ani.

3. In ambele variante indemnizatia lunara pentru CCC se calculeaza la fel, 85 % din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) dar:]
- daca optati pentru CCC pana la 1 an indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 3.400 lei.
- daca optati pentru CCC pana la 2 ani indemnizatia este cuprinsa intre 600 - 1.200 lei.

4. Daca optati pentru CCC pana la 1 an la terminarea acestuia aveti dreptul sa luati concediu fara plata pentru cresterea copilului pana la 2 ani.

5. Daca optati pentru CCC pana la 1 an si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an veti putea beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

6. Daca optati pentru CCC pana la 2 ani si reluati activitatea dupa ce implineste copilul 1 an veti putea beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

7. Pentru a va informa corect cititi OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor.