Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... lipsa intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

lipsa intampinare

buna ziua!
deranjez si eu cu o intrebare:
-lipsa depunerii intampinarii intr-un proces civil, rectificare de carte funciara, la ce poate duce ?
ce cod de procedura se aplica, in acest caz,
respectiva persoana care nu depune intampinare, nu primeste anumite dreturi ?
va multumesc anticipat!
este vorba de un proces de rectificare carte funciara. iar eu sunt in calitate de intimat, paratul nu a depus inca intampinarea, urmand ca procesul sa fie maine 29.01.2012.
Buna ziua ,am si io o intrebare : as dori sa stiu daca se poate sa depun intampinarea la tribunal si prin alte moduri ( posta, fax ,e.t.c )
multumesc
Puteti sa depuneti si prin mijloacele pe care le-ati enumerat mai sus.
Subsemnatul(a),....... ,domiciliat(a) in ........, parat(a) in dosarul nr. ………… al acestei instante, reclamant(a) fiind ...........
Formulez:
INTAMPINARE
si pe baza probelor ce vor fi administrate, va rog sa respingeti actiunea reclamantului si sa-l obligati sa-mi plateasca cheltuielile de judecata pe care le voi face.
Motivele intampinarii:
In fapt, am fost chemat(a) in judecata pentru …………………..
Cu probele pe care le voi administra, voi dovedi ca actiunea reclamantului este neintemeiata si trebuie respinsa. Astfel (se expun exceptiile si dovezile ce conduc la respingerea actiunii).
In drept, imi intemeiez cererea pe dispozitiile art. 115 – art. 119 C. proc. civ.
Dovada o fac cu acte, expertiza, martori.
Depun intampinarea in dublu exemplar pentru a se comunica reclamantului.

Data depunerii Semnatura,
............... ..........

DOMNULUI PRESEDINTE AL JUDECATORIEI ...........

doresc sa mai stiu daca aceast model ma ajuta pt ca am primit o citatie de a depune o intampinare pe motivu majorarea pensiei alimentare

multumesc