avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 759 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu de baza minim brut pe tara include si sporul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu de baza minim brut pe tara include si sporul de vechime

Buna ziua.Am si o intrebare :
Lucrez la o societate unde am salariul de baza de 700 lei la care se adauga un spor de vechime de 10% (asa sunt trecute in cim) rezultand un salariu brut de 770 lei.
Odata cu majorarea salariu de baza minim brut pe tara de la 01.02.2013, ma asteptam la o majorare a salariului de la 700 lei la 750 lei dar angajatorul mi-a spus ca eu deja am salariul de 770 lei asa ca nu este obligat sa faca o majorare si m-a trimis sa citesc art. 164(3) din Codul Muncii.
Are dreptate?
Va multumesc.
Ultima modificare: Marți, 29 Ianuarie 2013
ionii, utilizator
Cel mai recent răspuns: SimonescuC , utilizator 13:26, 29 Ianuarie 2013
Nu mi se pare corect cum procedeaza angajatorul dvs ....normal ar trebui sa majoreze salariul de baza si apoi sa adauge soprul de vechime.
Atata timp cat in CIM al dvs. aveti negociat un salariu de baza si un spor de vechime, aceste drepturi sunt distincte.
Trimiteti angajatorul sa citeasca art. 164(1) si art. 164(2) (pe care se pare ca le-a ignorat) in care se mentioneaza care este salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata.
Art. 164(3) are o alta conotatie, in sensul ca daca salariatul este prezent in unitate, in cadrul programului normal de lucru, dar nu poate sa desfasoare activitatea din motive neimputabile lui, angajatorul trebuie sa ii garanteze in plata un salariul brut lunar (salariu care cuprinde salariul de baza si sporurile cu caracter permanent negociate si inscrise in CIM) care nu poate fi sub salariul de baza minim brut pe tara.
Ultima modificare: Marți, 29 Ianuarie 2013
SimonescuC, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariul de la 1 februarie 2013 gabryelalion gabryelalion Ce salariu va avea incepind cu data de 01.02.2013 un asistent personal al persoanei cu handicap? cu reintregirea am de la 1 decembrie 2012,812 ron brut.odata ... (vezi toată discuția)
Salar minim pe economie brut garantat in plata Manuela Bernat Manuela Bernat Buna ziua va rog sa ma sfatuiti in legatura cu notiunea \\"salar de baza brut garantat in plata\\". HG 871/2013 prevede salariul de baza minim brut pe tara ... (vezi toată discuția)
Salar de baza bugetari cf hg23/2013 anamariagroza anamariagroza buna ziua! in cazul unui angajat cu salar brut in plata la 31.01.2013 de 700 lei (salar de incadrare + vechime aferenta), de la 01.02.2013 de ce salar va ... (vezi toată discuția)