Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA pro-rata
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

pro-rata

Am o societate platitoare de TVA cu prestari servicii resurse umana ,intocmire contracte munca, inregistrare revisal intocmire declaratii si servicii medicina muncii . Serviciile de medicina muncii sunt facturate catre societatea noastra fara TVA . Noi cum facturam mai departe cu sau fara TVA ? In situatia data se calculeaza pro-rata ?
Buna ziua,

In opinia mea, aceste servicii sunt servicii accesorii operatiunii de baza(servicii de resurse umane) potrivit punctului 18, alineatul 8 din Normele CF care precizeaza:
În sensul art. 137 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal, orice cheltuieli accesorii efectuate de persoana care realizează o livrare de bunuri sau o prestare de servicii se includ în baza de impozitare a taxei pe valoarea adăugată, chiar dacă fac obiectul unui contract separat. Cheltuielile accesorii nu reprezintă o tranzacţie separată, ci sunt parte componentă a livrării/prestării de care sunt legate, urmând aceleaşi reguli referitoare, printre altele, la locul livrării/prestării, cotele, scutirile ca şi livrarea/prestarea de care sunt legate. Furnizorul/Prestatorul nu poate aplica structura de comisionar prevăzută la pct. 19 alin. (4) pentru a refactura cheltuieli accesorii şi nici pentru a refactura cheltuieli cu impozite şi taxe conform prevederilor alin. (7).

Fata de cele de mai sus, consider ca veti factura cu TVA, serviciile de medicina a muncii.

Numai bine,
Multumesc mult .