Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie fara autorizatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie fara autorizatie

Detin un teren concesionat de la primarie in 2004, cumparat ulterior in 2006. Pe acest teren mi s-au emis 2 certificate de urbanism pentru constructie: unul in 2004, si unul in 2006. Anul trecut am reusit sa obtin toate actele necesare: proiect, avize, dar cand am ajuns la Prefectura pentru Acordul Unic mi s-a spus ca nu pot construi pe acel teren ca are numai 11 m front la strada.
Datorita faptului ca a durat foarte mult obtinerea CF-ului, scoaterea din circuitul agricol, etc. si luasem imprumut de la banca in 2006, in 2008 m-am hotarat sa incep constructia fara autorizatie. Casa e acum ridicata, dar nu am autorizatie si nici nu pot sa o obtin. Varianta de a cumpara teren in plus nu e posibila pentru ca si parcelele alaturate au fost dimensionate la fel de primarie cu 11 m front la strada.

Ce pot sa fac acum? Ce solutie exista la problema mea? Cum voi putea intra in legalitate si intabula casa?
Mă rog... Ce contează legea.

Tocmai citasem mai sus din ea. Poate că instanţele sunt suverane şi faţă de textul imperativ al legii. O justiţie sui generis.
Dar Primaria care a parcelat si concesionat terenul si mi l-a vandut pe bani buni si fara CF, de ce ar fi pasibila? Tot ei mi-au eliberat 2 certificate de urbanism in care nu exista nici o restrictie cum ca nu as putea construi decat in anume conditii. In plus planul cu care s-a facut concesionarea nu corespunde cu planul depus pentru PUZ.
Ei nu au nici o vina? Eu sunt cu banii dati si cu casa "in aer". Daca nici in reprezentantii oficialitatilor nu mai poti avea incredere atunci ce sa mai zicem de smenari?
Formulati actiunea asa cum am precizat mai sus , investiti instanta si o sa va rezolvati problema fara batai de cap .Succes!
cor37ina a scris:

Dar Primaria care a parcelat si concesionat terenul si mi l-a vandut pe bani buni si fara CF, de ce ar fi pasibila? Tot ei mi-au eliberat 2 certificate de urbanism in care nu exista nici o restrictie cum ca nu as putea construi decat in anume conditii. In plus planul cu care s-a facut concesionarea nu corespunde cu planul depus pentru PUZ.
Ei nu au nici o vina? Eu sunt cu banii dati si cu casa "in aer". Daca nici in reprezentantii oficialitatilor nu mai poti avea incredere atunci ce sa mai zicem de smenari?

Dacă veţi citi cu atenţie conţinutul certificatului de urbanism, veţi constata că în el se menţionează că certificatul eliberat nu constituie autorizaţie de construire şi nu acordă dreptul de a construi.

Vă aflaţi în situaţia prevăzută în articolul din L.50/1001 pe care vi l-am citat. Nicio acţiune în instanţă nu poate fi soluţionată în sensul în care sentinţa ar dispune întabularea sau ar fi aptă să conducă la întabulare.
Există posibilitatea ca autoritatea locală să emită o autorizaţia, dar numai după verificarea conformităţii construcţiei cu normele impuse de planul de urbanism (şi, bineînţeles, după ce veţi fi plătit amenda pentru construirea fără autorizaţie, cu excepţia cazului în care a intervenit prescripţia de doi ani).
Buna.Cam in aceeasi situatie suntem si noi cu deosebirea ca noi am angajat si un arhitect la care am dat bani ptr ca ne-a spus ca obtinem autorizatie de construire si pe teren de 140mp,deoarece acolo a mai fost casa.asadar ne-a pus sa demolam casa si acuma stam cu terenul gol cu banii dati afara si autorizatia in aer.Asta e Romania,si tin sa precizez ca asta am inceput in 2007.pai atunci sa nu faci constructii fara autorizatii ce bine ca altii pot sa nu le dam nume ca zic ca ii descriminam si nici nu platesc nici un impozit pe vilele lor