Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

daca am 31 de ani si2luni in cimpul muncicu tot cu stagiu militar dintre care 17ani 10 luni si 15 zile grupa a doua cit ar mai trebui sa cotizez si la ce virsta mas putea pensiona. va multumesc
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 3 luni(3 luni la 1 an).
-O reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard(65)de pensionare.
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea va fi de 13,5%.

Raspunsul este pentru barbat nascut,dupa data de 01/01/1950.
Carp Mircea, utilizator