avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

daca am 31 de ani si2luni in cimpul muncicu tot cu stagiu militar dintre care 17ani 10 luni si 15 zile grupa a doua cit ar mai trebui sa cotizez si la ce virsta mas putea pensiona. va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:22, 30 Ianuarie 2013
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 4 ani si 3 luni(3 luni la 1 an).
-O reducere cu 3 ani si 6 luni a varstei standard(65)de pensionare.
Limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata sau anticipata partiala la 60 de ani.
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat(armata).
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiu asimilat.
Penalizarea va fi de 13,5%.


Raspunsul este pentru barbat nascut,dupa data de 01/01/1950.
Ultima modificare: Miercuri, 30 Ianuarie 2013
Carp Mircea, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand pot iesi la pensie? Gabryela4me Gabryela4me Am 37,6 de ani vechime si 20 de ani in grupa a doua. Am auzit de o noua lege care mi-ar permite sa ies mai devreme la pensie (total cu grupa sa ajunga la 43 de ... (vezi toată discuția)
Pensionare definitiva Moca Moca Buna ziua ! Am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati cu un raspuns. Tatal meu are 57 de ani si 43 de ani de munca. La ce varsta se poate pensiona definitiv ... (vezi toată discuția)
Varsta pensionare 57costel 57costel care este varsta de pensionare pentru barbat nascut 1957, luna mai? Vechimea in munca este 17 ani si 10 luni grupa II de munca, ... (vezi toată discuția)