Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii declaratie sanatate
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

declaratie sanatate

salutare.
daca luna trecuta am pe declaratia sanatate la rubrica TOTAL SUME DE RECUPERAT DE LA FNUASS PT CONC. SI INDEMNIZATII 1200 lei, luna asta la rubrica total suma de recuperat de la fnuass lunile anterioare pt care nu s-a depus cerere trec aceasta suma, de 1200 lei?
si cererea pt recuperarea sumelor cand se depune? lunar, trimestrial sau anual?
de ce documente am nevoie pt a depune cererea pt recuperarea acestor sume?
va multumesc anticipat.
Vioreld, utilizator
Declarati ceea ce mai aveti de recuperat.Pentru recuperarea sumelor, am inteles ca se cere mai nou si certificat fiscal.
cand pot cere recuperarea sumelor: la sfarsit de an sau oricand?
imi puteti spune care sunt toate documentele necesare care trebuiesc depuse?
Sumele reprezentand indemnizatii platite de catre angajatori asiguratilor, care depasesc suma contributiilor datorate de acestia in luna respectiva, se recupereaza din contributiile datorate pentru lunile urmatoare sau din bugetul FNUASS din creditele bugetare prevazute cu aceasta destinatie.
Actele necesare pentru recuperarea sumelor platite in plus drept indemnizatii pentru concedii medicale sunt:

- cerere tip de recuperare a indemnizatiilor platite;
- copii dupa declaratiile privind FNUASS (anexa 1 si 2), incepind cu prima luna pentru care se solicita recuperarea;
- copii dupa certificatele medicale in cauza si dovada stagiului de cotizare (formular tip).

Declaratiile FNUASS depuse / completate in mod eronat,se mai pot reface ?
In ce termen se pot primi declaratii rectificative de catre Casa de Sanatate?
Daca nu am depus concediile medicale platite ,mai am dreptul sa solicit recuperrarea indemnizatiilor platite in plus ,pe baza de cerere de recuperare +copii certificate medicale+declaratii rectificative?
Multumesc
Se pot depune declaratii rectificative in momentul constatarii erorilor.