avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... parinte dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

parinte dupa divort

Buna ziua,
In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care mi-au raspuns la intrebari, cu mult respect!
Situatia data: Copilul este la tata, am convenit de comun acord,dat fiind faptul ca el, copilul, de la 2 ani a stat cu bunicii, prietenii, casa, obisnuinta, faptul de a schimba brusc aceste lucruri, mi s-a parut prea dur,pentru a avea curajul sa-l iau cu mine in Italia (eu locuiesc in Italia) si apoi, si prin tribunal am lasat valabila aceeasi intelegere, ca copilul sa ramana in ingrijirea lui. In cazul dat, doream sa stiu daca eu , atunci cand merg in tara pentru a sta 2 saptamani, o luna impreuna cu copilul, acolo in Romania, el se poate impotrivi acestui fapt?
Si ce este de facut pentru a face nu stiu, un orar de vizita, decis prin tribunal sau care este procedura viabila. Multumesc anticipat tuturor carora imi ofera un raspuns cat mai concludent!
Doamna, sincer, nu inteleg de ce va temeti?? Ca nu ii puteti asigura painea copilului dv.? Da, e o temere buna, tinand cont ca vreti sa manance 2*30 de euro pe luna! Cate paini inseamna asta?
Pe lege nu o intereseaza daca munciti sau nu, copilul tot trebuie sa vi-l cresteti! Inteleg ca aveti acces la internet, dar nu si bani sa hraniti copilul! Stiu ca e criza, dar 30 de euro!?! serios? Cati ani are acel copil? Ca la gradinita cu greu ati asigura partea dv. de mancare din aceasta suma. Plus haine, plus o jucarie... aveti un copil, pana sa va ganditi la drepturi, va intreb, stiti ca aveti un copil?
Doamna, sincer, eu am nevoie de raspunsuri, nu de critici sau aprecieri! Nu cunoasteti "povestea" nu va permiteti...... Repet, am cerut raspunsuri!!!:)
Doamna, nu va critica si nici nu va apreciaza nimeni aici, ci primiti raspunsuri de la cei dispusi sa vi le dea
Cereti raspunsuri, poftim raspuns: Dv vreti "sa utilizati tot ceea ce legea poate impune in cazul dat!"
In cazul dat, legea impune ca dv trebuie sa constientizati ca aveti un copil caruia sunteti obligata sa-i asigurati traiul zilnic, nu "sa puneti bani deoparte pentru cand creste", ca moare copilul de foame pana atunci.

Si tot legea impune ca, atunci cand cel obligat la plata pensiei alimentare nu realizeaza venituri, pensia de intretinere datorata sa fie raportata la venitul minim pe economie. Venitul minim, incepand de la 1 februarie este de 750 lei. Avand in vedere ca aveti un copil, suma datorata este de 25 % din venitul minim, respectiv 187 lei. Cei 30 de euro pe care "ati decis sa-i trimiteti" pentru ca "atat puteti pentru moment" reprezinta mai putin decat "impune legea". Si trebuie sa fiti constienta de faptul ca, odata obligata prin lege la plata pensiei alimentare, nerespectarea acestei obligatii atrage dupa sine si plangeri penale pntru abandon.
Si tot legea impune ca intretinerea datorata minorilor are prioritate tuturor datoriilor pe care le aveti.

Imi cer scuze daca faptul ca sunt prea directa si categorica v-a facut sa credeti ca va critic... incercam doar sa va dau raspunsuri si sa va arat ca legea vede lucrurile altfel, ca nu sunteti in cadrul legal cu acest tip de gandire.
Minimul ala pe economie e discutabil daca se aplica venitului din tara copilului sau din tara unde locuieste parintele...
Oricum, mie imi parea o idee buna sa renuntati la o parte din confort in favoarea cheltuielilor cu copilul; poate nu internetul, poate telefonul, caci internetul va asigura o mai buna relatie cu copilul... Independent de ce anume taiati, ideea legala ar fi sa taiati din intretinerea dv. si nu a copilului. O sa para ciudat intr-o instanta ca nu v-ati diminuat cheltuieli necesare cu intretinerea dv. in detrimentul unor cheltuieli necesare ale copilului dv.

Poate modul de exprimare a fost mai dur, insa insttinctul de conservare si egoismul trebuie sa ia o pauza atunci cand ne raportam la odraslele noastre. Sau asa considera legea, chiar daca nu si toti parintii o aproba.

E drept ca nu cunosc toata povestea, insa ar trebui sa ne-o spuneti, ca noi gasim solutii in functie de cat stim din poveste, or, legal, asta vad eu ca solutie in cazul dv. Cat mi-ati permis dv. sa cunosc din el.
Va multumesc mult, chiar daca ideea in sine s-a pierdut.... in sensul ca, intrebarea era vizavi de programul de vizitare, daca trebuie impus....in fine, oricum va multumesc pentru informatia in ceea ce priveste minim pe economie!

Alte discuții în legătură

Drepturile tatalui asupra copilului dupa divort! OanaBrumar OanaBrumar Buna ziua.Postez acest subiect pt a-mi ajuta un prieten care se confrunta cu o situatie delicata. A divortat de sotie acum ceva ani,fetita lor acum in varsta ... (vezi toată discuția)
Custodie unica Dragos03 Dragos03 Buna ziua Am si eu cateva intrebari nu stiu in ce masura ma puteti ajuta . Pe scurt situatia este urmatoare , am o fetita dintr-o relatie anterioara de ... (vezi toată discuția)
Custodie minor din concubinaj nicola123 nicola123 Buna seara. Sunt intr-o situatie delicata si nu stiu cum sa procedez, fara sa fac daune. Am trait in concubinaj timp de 6 ani iar un urma cu un an si doua luni ... (vezi toată discuția)