Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scutirea impozitului pe salarii pentru persoane cu ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scutirea impozitului pe salarii pentru persoane cu handicap

buna ziua.
imi poate spune si mie cineva daca angajatorul meu este obligat sa imi faciliteze scutirea impozitului pe salariu avand in vedere faptul ca beneficiez de un certificat de handicap cu grad accentuat pe o perioada nedeterminata?

Potrivit Codului fiscal, art. 55 alin. (4) lit. k), veniturile din salarii realizate de catre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile. Astfel ca pentru veniturile salariale realizate de persoanele incadrate cu handicap grav sau accentuat sunt scutite de la plata impozitului pe venit.
Dovada existentei handicapului grav sau accentuat se face cu certificat de handicap,

MULTUMESC DE RASPUNS, ACESTE PREVEDERI LEGALE LE CUNOSC SI I LE-AM PREZENTAT SI ANGAJATORULUI,
INTREBAREA MEA ERA DACA ESTE OBLIGAT SA IMI SCUTEASCA IMPOZITUL DIN SALARIU,
ANGAJATORUL IMI INVOCA DIVERSE MOTIVE FACANDU-MA SA INTELEG CA EU NU BENEFICIEZ DE ACEST DREPT , CA NU MA INCADREZ IN ACESTE PRTEVEDERI LEGALE, IN CIUDA FAPTULUI CA DETIN UN ASTFEL DE CERTIFICAT DE HANDICAP SI I-AM PREZENTAT SI DIFERITE ADEVERINTE DE LA ANPH