Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Scutire impozit salariu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Scutire impozit salariu

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Am inteles ca persoanele salariate care detin un certificat de handicap sunt scutite de plata impozitului pe salariu.
V-as ruga sa imi spuneti cum se procedeaza pentru ca angajatorul sa faca acest lucru.
multumesc!
Art.55 C.fisc. - Definirea veniturilor din salarii
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
....
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;
....

In acest sens, veti depune la angajator o cerere la care atasati certificatul de incadrare intr-un grad de handicap (atentie ca legea prevede scutirea numai pentru handicap grav sau accentuat).