avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 437 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Scutire impozit salariu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Scutire impozit salariu

Buna ziua!
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.
Am inteles ca persoanele salariate care detin un certificat de handicap sunt scutite de plata impozitului pe salariu.
V-as ruga sa imi spuneti cum se procedeaza pentru ca angajatorul sa faca acest lucru.
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:29, 17 Noiembrie 2014
Art.55 C.fisc. - Definirea veniturilor din salarii
(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
....
k^1) veniturile din salarii realizate de către persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat;
....

In acest sens, veti depune la angajator o cerere la care atasati certificatul de incadrare intr-un grad de handicap (atentie ca legea prevede scutirea numai pentru handicap grav sau accentuat).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Scutirea de impozit pe salariu luiza04 luiza04 Buna ziua, am spondilita anchilozanta si am auzit ca pot fi scutita de imozitul pe salariu.Orice informatie legata de actele necesare si cui ar trebui sa ma ... (vezi toată discuția)
Scutire plata impozit pe salariu anizi1962 anizi1962 O persoana cu handicap locomotor grad III, amputatie 2/3 gamba se incadreaza la scutire de plata a impozitului pe salariu? (vezi toată discuția)
Scutirea impozitului pe salarii pentru persoane cu handicap ContSters280565 ContSters280565 buna ziua. imi poate spune si mie cineva daca angajatorul meu este obligat sa imi faciliteze scutirea impozitului pe salariu avand in vedere faptul ca ... (vezi toată discuția)