Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Reducere impozit salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Reducere impozit salariu

Am un salariat care a prezentat un certificat de incadrare in grad de handicap accentuat. Poate beneficia de reducerea impozitului pe salariu?
Poate beneficia de scutire la plata impozitului conform Codului fiscal:

ART. 55
(4) Urmãtoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în
înţelesul impozitului pe venit:
k^1) veniturile din salarii realizate de cãtre persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat; ...