avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nelãmurire................
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nelãmurire................

fișa postului se inregistreaza la ITM?
Ce act normativ prevede obligativitatea aceasta?
Cel mai recent răspuns: Canon02 , utilizator 21:11, 6 Februarie 2013
Fisa postului nu se inregistreaza la ITM impreuna cu contractul individual de munca, dar este obligatorie. Importanta sa reiese si din eventualele sanctiuni disciplinare care pot fi aplicate salariatului doar in masura incalcarii atributiilor ce ii revin, dar si din obligatia angajatorului de a-l despagubi pe salariat

Fisa postului este un document obligatoriu, semnat de catre angajat la data incheierii contractului individual de munca si constituie anexa la acesta.
Desi este reglementata de legislatia muncii in vigoare, importanta fisei postului nu este cunoscuta in totalitate sau este ignorata, iar lipsa acesteia poate conduce la abuzuri asupra angajatilor.
In cadrul fisei postului sunt prezentate atributiile ce intra in sarcina salariatului, precum:
- responsabilitatile acestuia
- standardele de performanta
- calificarile solicitate
- aptitudinile pe care trebuie sa le aiba salariatul pentru a ocupa postul respectiv
- conditiile de lucru
- ierarhizarea postului
- anumite modalitati de compensare sau promovare
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract individual de munca looker2010 looker2010 buna ziua ... intrebarea mea este legata de contractul individual de munca ... la un anumit punct din contract scrie \" ... atributiile postului, sunt ... (vezi toată discuția)
Fisa postului Dinush Dinush Daca avem salariati de diferite nationalitati trebuie sa le intocmim fisa postului in limba lor materna? (vezi toată discuția)
Fisa postului este obligatorie sau nu? orangero orangero Buna ziua, In data de 25.03.2013 am inregistrat la ITM o sesizare in care am specificat ca de la data angajarii si pana in prezent nu mi s-a prezentat fisa ... (vezi toată discuția)