Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... contabilitate sh
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

contabilitate sh

am un srl neplatitor de tva , doresc sa aduc marfa din egipt intracomunitare , trebuie sa ma inscriu in reg op intracomunitari si sa ma declar platitor de tva obligatoriu ?
Sa mentionez ca nu o sa depasesc plafonul de 10.000 eur .

multumesc anticipat !
maritica balan, utilizator
În situaţia în care valoarea achiziţiilor intracomunitare nu depăşeşte pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depăşit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro se consideră că achiziţia intracomunitară de bunuri nu este impozabilă în România şi persoana impozabilă nu are nici o obligatie.

În situaţia în care valoarea achiziţiei intracomunitare de bunuri depăşeşte plafonul pentru achiziţii intracomunitare de 10.000 euro, se consideră că persoana realizează o operaţiune impozabilă în România şi va fi obligată:
- să solicite înregistrarea în scopuri de TVA pentru achiziţii intracomunitare de bunuri conform art. 153 indice 1 din Codul fiscal, înainte de efectuarea achiziţiei
- să depună formularul 301 „Decont special de TVA” prin care va declara TVA aferentă
- să plătească TVA aferentă
- să depună formularul 390 „Declaraţie recapitulativă” pentru luna
calendaristică în care a luat naştere exigibilitatea TVA
- să se înregistreze în Registrul operatorilor intracomunitari.

multumesc tare mult !