Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara neplatitor de TVA

Buna ziua,
Firma romaneasca neplatitoare de TVA dorim achizitia de bunuri din cadrul comunitati si vanzarea acestora catre persoane fizice din Romania.Cum procedam cu TVA la cumparare?Il achitam sau nu vanzatorului(care e platitor de TVA)?Multumesc
Daca valoarea achiziţiei intracomunitare de bunuri depăşeşte plafonul pentru achiziţii intracomunitare de 10.000 euro, se consideră ca realizeazati o operaţiune impozabilă în România şi aveti aobligatia sa:
- solicitati înregistrarea în scopuri de TVA pentru achiziţii intracomunitare de bunuri conform art. 153.1 din Codul fiscal, înainte de efectuarea achiziţiei
- să depuneti formularul 301 „Decont special de TVA” prin care va declara TVA aferentă
- să plătiti TVA aferentă
- să depuneti formularul 390 „Declaraţie recapitulativă” pentru luna
calendaristică în care a luat naştere exigibilitatea TVA
- să va înregistrati în Registrul operatorilor intracomunitari.

În situaţia în care valoarea achiziţiilor intracomunitare nu depăşeşte pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depăşit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro se consideră că achiziţia intracomunitară de bunuri nu este impozabilă în România şi persoana impozabilă nu are nici una din obligaţiile de mai sus