avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara neplatitor de TVA

Buna ziua,
Firma romaneasca neplatitoare de TVA dorim achizitia de bunuri din cadrul comunitati si vanzarea acestora catre persoane fizice din Romania.Cum procedam cu TVA la cumparare?Il achitam sau nu vanzatorului(care e platitor de TVA)?Multumesc
Cel mai recent răspuns: Adolfina Pop , Consultant fiscal 20:16, 30 Iulie 2013
Daca valoarea achiziţiei intracomunitare de bunuri depăşeşte plafonul pentru achiziţii intracomunitare de 10.000 euro, se consideră ca realizeazati o operaţiune impozabilă în România şi aveti aobligatia sa:
- solicitati înregistrarea în scopuri de TVA pentru achiziţii intracomunitare de bunuri conform art. 153.1 din Codul fiscal, înainte de efectuarea achiziţiei
- să depuneti formularul 301 „Decont special de TVA” prin care va declara TVA aferentă
- să plătiti TVA aferentă
- să depuneti formularul 390 „Declaraţie recapitulativă” pentru luna
calendaristică în care a luat naştere exigibilitatea TVA
- să va înregistrati în Registrul operatorilor intracomunitari.

În situaţia în care valoarea achiziţiilor intracomunitare nu depăşeşte pe parcursul anului calendaristic curent sau nu a depăşit pe parcursul anului calendaristic anterior plafonul de 10.000 euro se consideră că achiziţia intracomunitară de bunuri nu este impozabilă în România şi persoana impozabilă nu are nici una din obligaţiile de mai sus

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate sh maritica balan maritica balan am un srl neplatitor de tva , doresc sa aduc marfa din egipt intracomunitare , trebuie sa ma inscriu in reg op intracomunitari si sa ma declar platitor de tva ... (vezi toată discuția)
Declaratii fiscale Marya STANCU Marya STANCU buna seara amdeschis o i.i .neplatitor de tva si vreau sa aflu ce declaratie trebuie depusa in cazul cind depasesc in vinzari suma de 10 ... (vezi toată discuția)
Ce declaratii trebuie depuse in cazul unei achizitii intracomunitare de servicii pentru un ong mariastatescu mariastatescu Buna ziua! Am un ong care urmeaza sa faca achizii de servicii de cercetare de marketing de la o firma din Cipru (8750 euro). Ce declaratii trebuie sa depun? ... (vezi toată discuția)