Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pierdere baza date REVISAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pierdere baza date REVISAL

Buna ziua,
As avea si eu o intrebare: din motive tehnice, am pierdut baza de date din REVISAL.am transmis ultima data modificarile de la 01.02.2013 si am fisierul .rvs salvat, si nu stiu cum sa-l transfer in REVISAL-ul ce l-am descarcat din nou de pe portal? trebuie sa refac iarasi baza de date?
va multumesc!!
Pentru a putea fi restaurata baza de date din REVISAL aceasta trebuie salvata in prealabil prin optiunea: Instrumente - Salvare baza de date (fisierul transmis la ITM nu poate fi restaurat).
Daca nu aveti BD astfel salvata, singura solutie este sa o refaceti.
Ultima data cand am avut un eveniment de acest fel, mi s-a spus de la ITM sa refac baza de date doar cu informatiile valabile la data refacerii (adica fara sa fie necesara inregistrarea tuturor modificarilor de pe parcursul executarii contractelor, intrucat acestea oricum se regasesc la ei in baza transmisa).

O problema poate interveni insa, in momentul in care unui salariat i se solicita de catre diverse autoritati/institutii/banci sa aduca raportul salariatului generat de Revisal.
Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Pentru refacerea bazei de date va trebuie un fisier de forma .mdb ....procedura recuperarii bazei de date era :
- adresa catre ITM cu mentionarea unei adrese mail unde sa primiti fisierul
- ITM -ul trimitea solicitarea dvs la Teamney care va remitea fisierul respectiv.

In prezent, se pare ca cei de al Teamnet refuza sa mai trimita astfel de fisiere ... sens in care, va trebui sa va refaceti singur baza de date.
va multumesc!
Eu stiu ca ITM nu mai transmite bazele de date, cum se facea inainte, nici macar contra-cost. Nu sustin insa ca acest lucru este valabil in toate judetele.

Mirela Durnea - Expert contabil, Contabil
Unele ITM-uri inca mai procedeaza la transmiterea bazei de date pierduta ..