Forum Discuţii juridice Executare silită care este CREANTA MINIMA pentru executare silita ...
Discuție deschisă în Executare silită

care este CREANTA MINIMA pentru executare silita IMOBIL?

Buna ziua,

Suntem asociatie de locatari(bloc garsoniere confort 3) si avem 3 cazuri in care in garsonierele respective nu se mai locuieste si nu s-a mai platit intretinere de ani buni.

Datoriile in momentul de fata sunt de 2100 RON, 2400 RON, 3200 RON.

Proprietarii nu mai sunt de gasit, venituri nu au (am intreprins demersuri de verificare la admin. finante).

Avem privilegiu imobiliar inscris pentru aceste imobile.

Se pot executa silit aceste imobile pentru sumele datorate? Doar daca s-ar putea executa aceste imobile s-ar justifica demararea actiunii in instanta.

Multumesc.
andreistan, utilizator
Nu exista o suma minima, oricum aceste datorii sunt purtatoare de penalitati pana le recuperati si se vor mai mari cu cheltuieli de judecata, cheltuieli cu executarea, .
Art. 630. - In tot cursul executarii silite, sub supravegherea executorului judecatoresc,
creditorul si debitorul pot conveni ca aceasta sa se efectueze, in total sau in parte, numai asupra veniturilor banesti sau altor bunuri ale debitorului, ca vanzarea bunurilor supuse urmaririi sa se faca prin buna invoiala sau ca plata obligatiei sa se faca in alt mod admis de lege.
Deci , doar daca exista delasare din partea datornicului, se ajunge chiar sa ramana fara casa pt sumele astea, altfel cred ca exista intelegere din partea asociatie pt ca dansii sa plateasca in cateva rate.
Dupa vanzarea garsonierelor, li se va da diferenta ce ramane dupa vanzare.

Oricum se justifica demararea actiunii in instanta pt a obtine un titlu executoriu si pt ca dreptul dvs la actiune sa nu se prescrie.