Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... microintreprinderi
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

microintreprinderi

Anul trecut am fost microintrprindere, dar am depasit plafonul de 65000 eur, anul acesta ce se intampla?
Firma va deveni platitoare de TVA si si va plati impozit pe profit de 16%.
Daca ati depasit plafonul de 65000 eur, dar nu ati depasit pragul de 100000 eur puteti ramane platitor de imp pe veniturile microintreprinderilor (art. 112.2 alin 7 + Norme metodologice).