Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Plagiat
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Plagiat

Se poate acuza cu plagiat un student, care a predat o lucrare de seminar cu un an in urma? Profesorul nu a sesizat acest fapt la predare, si a acordat o nota. Precizez, ca intre timp studentul si-a sustinut examenul de licenta cu succes. Se poate acuza cu plagiat? Daca da, cine poate formula acuzarea, si ce consecinte poate avea (ex. retragerea diplomei de licenta)?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Plagiatul poate fi sanctionat conform cartei universitatii si codului de etic al universitatii. Pentru asta trebuie sa cititi aceste documente si vedea ce spun ele despre consecintele plagiatului.