Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA tva la incasare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

tva la incasare

sunt firma platitoare de tva cu 16.01.2013.
Legal ANAF trebuia sa ma inscrie din oficiu in registru operatorilor, dar acest lucru nu apare nici azi 19.02.2013.
De la ANAF am primit lamurirea" asteptati"
Cum eliberez eu facturi in aceasta perioada cu sintagma" tva la incasare" sau fara?

multumesc
Firma aplica sistemul tva la incasare din momentul inregistrarii in scopuri de tva.

Norme 16^1
(8) Începând cu data de 1 ianuarie 2013, persoanele impozabile care se înregistrează în scopuri de TVA conform art. 153 alin. (1) din Codul fiscal au obligaţia, conform prevederilor art. 134^2 alin. (3) lit. b) din Codul fiscal, să aplice sistemul TVA la încasare începând cu data înregistrării în scopuri de TVA, cu excepţia persoanelor impozabile exceptate de la aplicarea sistemului prevăzute la alin. (2). Organele fiscale competente înregistrează din oficiu aceste persoane în Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare, conform prevederilor art. 156^3 alin. (13) din Codul fiscal.