Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii desfacerea contractului de munca
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

desfacerea contractului de munca

buna ziua
se mai poate desface cim cu lit i?
Nu mai exista lit. i).

In Codul muncii republicat, desfacerea c.i.m pe motive de indisciplina se face in temeiul art. 61 lit. a).

Art. 61. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:
a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;
Da, se poate desface disciplinar c.i.m. .... corespondentul fostului art.130 lit.i C.mun. este in prezent art,61 lit.a C.mun.

Atentie ca, sub sanctiunea nulitatii absolute, nicio masura, cu exceptia avertismentului, nu poate fi dispusa mai inainte de efectuarea unei cercetari disciplinare prealabile.
multumesc,