avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 245 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Autoutilitara primita in folosinta - ce fel de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Autoutilitara primita in folosinta - ce fel de contract se poate incheia, sa pot decuce cheltuielile de transport?

Buna ziua.

Am primit o autoutilitara spre folosinta, de la alta firma (inregistrata pe firma respectiva), pentru desfasurarea propriei activitati a firmei mele: transport marfa.
Intrebarea mea este: ce fel de contract pot incheia intre firma care este proprietara masinii si firma mea, pentru a putea deconta si deduce cheltuielile cu combustibilul, reparatiile, etc.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters185493 , utilizator 14:51, 22 Februarie 2013
Silvia Monica a scris:

Buna.

Nu sunt firma de transport, ci de comert. :) Livrez marfa clientilor cu acea masina.
Nu e vorba doar de transport pe jumatate. E vorba de cod fiscal, dar ma interesez.

Multumesc.



vedeti....??? am intrebat ce trebuie , ce fel de transport aveti de gand sa faceti!

va trebuie contract de comodat intre persoana fizica si persoana juridica , aveti acolo pe link un model.
autoutilitara fiind pana in 3500 de kg , in mod normal , nu ar trebuii sa va mai interesati de copie comforma (licenta de transport) , dar e bine sa intrebati , posibil controalele ARR sa nu va creada , asa ca trebuie sa detineti la bordul masinii cate o copie dupa fiecare document , deasemeni si contractul de comodat si contractul de munca al soferului .
va mai trebuie o asigurare de tip CMR , faca ea e riscant sa circulati !
iar de codul fiscal sigur ca aveti nevoie...veti platii TVA fara sa vreti...in plus veti platii vigneta si amenzi pentru diverse nereguli , care trebuiesc decontate , nu si ameda soferului...

Acum nu mai inteleg. Cum fac contract intre persoana fizica si firma? Care persoana fizica si care persoana juridica? Mai pot deconta cheltuielile?
Ati spus ca sunteti in domeniu. De ce anume va ocupati? Codul fical nu se refera numai la TVA.
scuze ...nu mi-am dat seama , este vorba de contract de comodat intre 2 societati...ma-am grabit putin ...
este foarte simplu, se poate face la notar !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decontare combustibil Alex N Alex N Buna seara, As dori sa stiu care este modalitatea de decontare a motorinei, pentru o masina pentru care este facut contract de comodat. Precizez ca masina ... (vezi toată discuția)
Contract comodat auto ncris78 ncris78 O SC vrea sa foloseasca pentru activitatea de transport marfa o autoutilitara si o remorca, inmatriculate pe persoana fizica. Se va face un contract de ... (vezi toată discuția)
Este suficient contractul de comodat auto? adina73 adina73 Buna ziua, in cazul in care intr-o societate unul dintre asociati are masina proprie, se incheie contract de comodat intre acesta si societate, caz in care ... (vezi toată discuția)