Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Autoutilitara primita in folosinta - ce fel de ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Autoutilitara primita in folosinta - ce fel de contract se poate incheia, sa pot decuce cheltuielile de transport?

Buna ziua.

Am primit o autoutilitara spre folosinta, de la alta firma (inregistrata pe firma respectiva), pentru desfasurarea propriei activitati a firmei mele: transport marfa.
Intrebarea mea este: ce fel de contract pot incheia intre firma care este proprietara masinii si firma mea, pentru a putea deconta si deduce cheltuielile cu combustibilul, reparatiile, etc.

Multumesc.
Silvia Monica a scris:

Buna.

Nu sunt firma de transport, ci de comert. :) Livrez marfa clientilor cu acea masina.
Nu e vorba doar de transport pe jumatate. E vorba de cod fiscal, dar ma interesez.

Multumesc.

vedeti....??? am intrebat ce trebuie , ce fel de transport aveti de gand sa faceti!

va trebuie contract de comodat intre persoana fizica si persoana juridica , aveti acolo pe link un model.
autoutilitara fiind pana in 3500 de kg , in mod normal , nu ar trebuii sa va mai interesati de copie comforma (licenta de transport) , dar e bine sa intrebati , posibil controalele ARR sa nu va creada , asa ca trebuie sa detineti la bordul masinii cate o copie dupa fiecare document , deasemeni si contractul de comodat si contractul de munca al soferului .
va mai trebuie o asigurare de tip CMR , faca ea e riscant sa circulati !
iar de codul fiscal sigur ca aveti nevoie...veti platii TVA fara sa vreti...in plus veti platii vigneta si amenzi pentru diverse nereguli , care trebuiesc decontate , nu si ameda soferului...

Acum nu mai inteleg. Cum fac contract intre persoana fizica si firma? Care persoana fizica si care persoana juridica? Mai pot deconta cheltuielile?
Ati spus ca sunteti in domeniu. De ce anume va ocupati? Codul fical nu se refera numai la TVA.
scuze ...nu mi-am dat seama , este vorba de contract de comodat intre 2 societati...ma-am grabit putin ...
este foarte simplu, se poate face la notar !