Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... actul de vanzare -cumparare cu uzufruct
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

actul de vanzare -cumparare cu uzufruct

sunt 4 frati,[3 surori si 1 frate]iar mama lor a vandut cu uzufruct apartamentul de 3 camere uneia din surori care locuieste cu ea .ceilalti copii mai pot ataca actul de vanzare-cumparare cu uzufruct daca ea nu este bine intretinuta? trebuie dovezi care sa ateste ca nu este bine intretinuta?
Una este intretinerea si una este vanzarea! Nu se poate ataca contractul de vanzare cumparare cu uzufruct pentru intretinere caci nu exista clauza de intretinere! Se poate ataca pentru faptul ca nu s a dat pret, daca este asa, pentru a fi socotit donatie si supus reductiunii liberalitatilor excesive pentru cota de rezerva succesorala ce li se incalca , dar numai la decesul mamei. Succesiunile se deschid prin moarte.
Nu are nici o legatura intretinerea, cu uzufructul viager.