Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere de intervenție sau întâmpinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere de intervenție sau întâmpinare

În urma unei reclamatii la ANPC privind clauze abuzive, procesul-verbal a fost înaintat spre soluționare la judecătorie, unde ANPC scrie - CONSIDERAM CA IN CAUZA SE IMPUNE CITAREA NUMITILOR.....IN CALITATE DE PARTI VÄTÄMATE IAR, IN MASURA IN CARE VETI RETINE TEMEINICIA SI LEGALITATEA PV, RESPECTUOS VÄ‚ SOLICITAM SA AVETI IN VEDERE LA APLICAREA DISPOZITIILOR ART. 13 ALIN.1 DIN LEGEA 193/2000 PRETENTIILE CONSUMATORILOR AȘA CUM VOR FI FORMULATE DE ACESTIA - Pe citație am calitatea de intervenient introdus de judecatorie fără ca eu să fi depus cerere de intervenție unde judecătoria spune că trebuie să depun INTAMPINARE.
Sigur nu este greșeală. Eu cred ca trebuie să depun cerere de intervenție prin care să-mi precizez pretențiile. Menționez ca urmează al doilea termen.
Mulțumesc
Forțat fiind să intre în proces, terțul dobândește calitatea de
intervenient în nume propriu, conform art. 58 din Codul în vigoare, deci ar trebui să depun cerere de intervenție. Cine mă poate ajuta. Mulțumesc