avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Iesire din indiviziune pentru un teren intravilan
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Iesire din indiviziune pentru un teren intravilan

Va rog sa imi spuneti daca pentru iesirea din indiviziune trebuie autorizata o persoana sa depuna in numele proprietarului acte la cadastru , pentru ca proprietarul nu poate merge personal in acea localitate.
Este vorba de mama mea care nu se poate deplasa in acel oras fiind in virsta . Ar trebui sa dea cuiva o procura sau topograful care face schita pt teren poate merge si inregistra separarea (in doua) a terenului fara alte acte. Mentionez ca are o copie dupa ultimul extras de Carte funciara ( de acum un an). Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: liana1963 , utilizator 08:42, 28 Aprilie 2013
Multumesc mult pentru raspuns. Deci Certificatul Fiscal pentru acest teren intravilan poate fi scos si de catre cumparator sau numai de catre proprietar (in scopul vinzarii-cumpararii)?
De proprietar sau de cumparator daca are procura de la proprietar.
Multumesc pt raspuns f mult!
Am o intrebare privind impozitul pe terenul intravilan. Impozitul a fost platit pentru tot terenul de catre o cunostiinta cu banii mamei, desi terenul avea 2 proprietari. Acum va trebui sa cerem cota parte de la celalalt proprietar , As vrea sa stiu daca se putea plati numai pt partea noastra impozitul si celalalt proprietar sa isi achite singur ceea ce ii revine cind va dori., deoarece este valabil tot anul sa platesti impozitul. Multumesc anticipat!
Nu se poate plati fractionat. Aveti un drept e creanta pentru partea de impozit ce trebuie platit de celalalt coproprietar.

Alte discuții în legătură

Dezmembrare teren manuelah manuelah va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat...la sfarsitul lunii februarie am mers la notar sa fac succesiunea dupa tatal meu decedat, pentru o casa la tara si ... (vezi toată discuția)
S-a facut o dezmembrare gresita - ce sepoate face ? oanaportar oanaportar - 1 lot teren - vreau sa cumpar oparte din teren - pt. aceasta s-a facut o dezmembrare gresita - cum pot schimba /corecta dezmembrarea ? Se face corectare ... (vezi toată discuția)
Iesire din indiviziune yrynela yrynela buna seara, va rog sa ma ajutati cu o problema, vreau sa ies din indiviziune de pe un titlu comun pe care suntem 8 coindivizori sau proprietari fiecare din ... (vezi toată discuția)