Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii grseala altora e greseala mea?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

grseala altora e greseala mea?

Sunt intr-o mare dilema, dupa ce mi-am dat demisia, in cont trebuia sa imi intre banii pe o saptamana lucrata,dar mi-a intrat un salar intreg, nu imi venea sa cred mai ales ca aveam mare nevoie de ei,dupa 2 saptamani ma suna contabila firmei ca a gresit calcularea pontajului, si din cauza asta trebuie sa dau banii inapoi. Cum sa procedez? :(
Potrivit art. 256 alin. (1) din Codul muncii, salariatul care a incasat de la angajator o suma nedatorata este obligat sa o restituie.
Art.169 C.mun.
(1) Nici o reţinere din salariu nu poate fi operată, în afara cazurilor şi condiţiilor prevăzute de lege.
(2) Reţinerile cu titlu de daune cauzate angajatorului nu pot fi efectuate decât dacă datoria salariatului este scadentă, lichidă şi exigibilă şi a fost constatată ca atare printr-o hotărâre judecătorească definitivă şi irevocabilă.
.....

Pentru a restitui suma trebuie angajat raspunderea patrimoniala a salariatului ...astfel incat, pana la obtinerea unei hot.jud sau incheierea unui acord in aceasta privinta, salariatul nu are nicio obligatie de a restitui suma nedatorata.
Salariatul nu a provocat nicio dauna ci a incasat o suma nedatorata.
Tot prejudiciu se cheama ...
Atunci de ce spune legea ca este obligat? Daca e obligat, de ce mai trebuie sa-l dea in judecata?