Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am primit bani în plus de la firma la care am lucrat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am primit bani în plus de la firma la care am lucrat

Bună ziua.Am lucrat șofer la o firma din România6 luni,în decembrie am cerut voie sa plec acasă pentru 2 sau 3 săptămâni întrucât mama mea a fost bolnava.în ianuarie am decis sa nu ma mai întorc la aceea firma ,nici nu i am anunțat, cu gândul ca contractul îmi va fi încheiat pe motiv de neprezentare sau ceva de genu,.în februarie când cineva mi-a transferat niște bani în cont am remarcat ca firma respectiva încă ma plătea. Am profitat și am scos bani. Acum și-au dat seama ca au greșit și ma amenință că mă va da în judecata ,.Poate face acest lucru?Ce sar putea sa rezulte din povestea asta!?=D>:(
Da, poate sa va actioneze in judecata pentru ca ati incasat niste sume care nu va erau datorate, chiar daca a fost greseala lor.

Art. 256. C.mun.
(1) Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie.
Buna ziua,
Va trebui sa restituti sumele de bani incasate necuvenit. Conf art 256 alin 1 CM "Salariatul care a încasat de la angajator o sumă nedatorată este obligat să o restituie."
Daca nu restituiti suma respectiva societatea va poate actiona in instanta.