Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii grseala altora e greseala mea?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

grseala altora e greseala mea?

Sunt intr-o mare dilema, dupa ce mi-am dat demisia, in cont trebuia sa imi intre banii pe o saptamana lucrata,dar mi-a intrat un salar intreg, nu imi venea sa cred mai ales ca aveam mare nevoie de ei,dupa 2 saptamani ma suna contabila firmei ca a gresit calcularea pontajului, si din cauza asta trebuie sa dau banii inapoi. Cum sa procedez? :(
Si cum il obligi sa plateasca ? ... daca va rezumati la a cita doar un singur text de lege , este si normal sa nu ne intelegem ...
aceasta suma nedatorata nu apare pe ''fluturasul meu lunar'' pentru ca acolo apare exact suma pe care trebuia sa o incasez,ci pur si simplu contabila a virat mai multi bani in cont, ea la telefon mi-a zis ca o sa fie trasa la raspundere pentru asta,dar intrebarea mea e ma poate obliga legal firma sa restitui banii, da sau nu?
parerea mea e ca doar in momentul in care primesc o instiintare/notificare legala din partea firmei ar trebui sa restitui suma,nu asa ca ma suna cineva si pune presiune asupra mea prin tot felu de tertipuri verbale...
Parerea me a este ca in momentul in care primiti si o copie de pe hotararea judecatoreasca prin care s-a stabilit ca sunteti obligata la restituirea sumei atunci va trebui sa-i dati curs solicitarii .. pana atunci nu.
Fiti de buna credinta si restituiti suma.Mai devreme sau mai tarziu tot va trebui sa o faceti,pana atunci,aveti liniste stiind ca cineva va fi tras la raspundere pentru asta? Da,femeia a gresit si a recunoscut,asa cum si dumneavoastra stiti ca banii nu vi se cuvin si lucrul asta se poate dovedi.Ce va dicteaza constiinta...?