Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Garantii prestari servicii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Garantii prestari servicii

situatie: se emite factura pentru prestari servicii 1000 ron + 240 ron TVA
Conform contractului , la efectuarea platii, se retine garantie 10% din valoarea neta(100 ron), care se returneaza in 12 luni ,daca nu sunt probleme
Care sunt inregistrarile corecte?Suma oprita trebuie sa apara ca si garantie retinuta , nu rest de plata al facturii respective.
Cum se inregistreaza suma aferenta garantiei in cazul in care aceasta din motive intemeiate (legate de serviciul prestat-neconform)nu se mai returneaza?
Sunt creante imobilizate nu creante legate sau care au legatura cu imobilizari
Faptul ca o sa incasati garantia peste 6luni sau 8luni sau 3luni (acest fapt ii da caracterul de creante imobilizate sub 1 an ) in timp ce clientul trebuie sa va plateasca in 30, 45 zile

Nu este vorba de a factura 1140 lei facturezi 1240 compus din:
-prestari servicii (704) 1000lei
-TVA (4427) 240lei
-garantie (2678) -100lei
------------------------------------------
Total de plata 1140lei

[ link extern ]
radumuresan, utilizator
Dar in cazul in care esti furnizor - platitor de TVA la incasare, cum se procedeaza ? Ex concret :
1. In luna martie 2013 emit factura catre client (fara garantie trecuta pe factura) si fac:
411= % 12.708,76 lei
704 10.249,00 lei
4428.2 2.459,76 lei
Separat, 2678=411 204,98 lei - val. garantiei care o retine clientul, nu o vireaza in cont
2. In luna aprilie incasez factura fara valoarea garantiei si fac:
5121=411 12.503,78 lei
3. Astfel ca programul de conta pe care il folosesc imi inchide 4428.2=4427 cu suma de 2.420,09 (TVA-ul la ce am incasat) in loc de 2.459,76.
Nu s-ar putea sa nu mai inreg. in martie garantia ci in aprilie cand incasez sa fac 5121=411 12.708,76
2678=5121 204,98
Ce ziceti ? Ar fi corect asa ?
Multumesc
Nu prea ar fi corect deoarece va denaturati rulajele contului 5121. Eu as face o nota contabila in ce priveste tva-ul colectat la data incasarii (4428=4427 cu diferenta aferenta garantiei) in plus nu veti putea avea o situatiei a garantiilor de incasat pe fiecare client in parte, in cazul unor litigii cu clientii (fie ca este vorba de majorari, penalitati sau nerespectarea diferitelor termene din contract) este foarte important ca inregistrarile contabile sa reflecte fidel datele din documente.
Eu cred ca ar fi si varianta de a astepta expirarea termenului de 90 de zile de la emiterea facturii. Atunci, in mod automat programul de contabiitate va face nota contabila 4428.02 = 4427,cu TVA aferent valorii garantiei.
Multumesc pentru raspunsuri, varianta cu termenul de 90 zile nu ma avantajeaza in ceea ce priveste jurnalele de vanzari si declaratiile de TVA iar varianta cu 4428.2=4427 la data incasarii facturii am incercat-o dar nu merge. Deocamdata am trimis un mail la serviciul de suport al programului pe care il folosesc si astept sa vad daca e vreo solutie sa ma lase sa introduc sau sa modific manual valoarea lui 4428.2=4427.
O sa va tin la curent cum voi proceda in cele din urma, poate mai ajuta pe cineva.
Multumesc inca o data.