Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Suspendare CIM pentru a intra in CIC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Suspendare CIM pentru a intra in CIC

Buna ziua,
avem o salariata care a fost in concediu de maternitate de 42 de zile pana in data de 04.03.2013. Concediul medical l-a adus astazi la unitate.Cum putem sa ii suspendam CIM-ul ?
1. Daca vrea sa intre in CCC Ii faceti decizia de suspendare a CIM cu data cu care s-a terminat concediul de maternitate.

2. Inregistrarea in Revisal se poate face in termen de 20 de zile da la data suspendarii CIM (vezi HG 500/2011).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Concediile medicale nu se opereaza in REVISAL ... suspendarea c.i.m. pentru CCC se completeaza si se transmite in REVISAL in termen de maximum 20 de zile lucratoare de la data suspendarii , potrivit art.4 alin.1 lit.d din HG nr.500/2011.

Suspendarea de drept a c.i.m. pentru concediu de maternitate nu se opereaza in REVISAL.
Cornel Vasile, Consilier juridic