Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale autorizatie de mediu-vanzare deseuri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

autorizatie de mediu-vanzare deseuri

Am nevoie de autorizatie de mediu,in stiuatia in care firma mea,al carui obiect principal de activitate este comercializarea materialelor de constructii vinde unui prestator de servicii cantitati mici de deseuri(carton si folie)?

Cu siguranta nu aveti nevoie de autorizatie de mediu pentru aceasta activitate.
In schimb cel care ridica deseurile are nevoie si este bine sa aveti si dvs. o copie a acestei autorizatii la dosarul de mediu.

In acest caz, principalele obligatii ale societatii dvs.pe parte de protectie a mediului sunt:
- Codificarea deșeurilor generate
- Colectarea separată a deșeurilor si depozitarea temporara in spatii amenajate, etichetate, etc
- Încheierea de contracte cu agenți economici autorizați pentru valorificarea deșeurilor generate
- Elaborarea evidenței gestiunii deșeurilor cu raportare anuala
- Completarea si arhivarea formularului de transport deșeuri nepericuloase (Anexa 3) pt fiecare livrare
- Desemnarea unui responsabil de mediu ce a absolvit cursuri de specialitate sau încheierea unui contract în acest sens cu o societate specializată

Multumesc mult pentru ajutor!!