Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... mic.ro - risc achizitionare domeniu cu nume asemanator
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

mic.ro - risc achizitionare domeniu cu nume asemanator

Ce riscuri exista la achizitia unui domeniu precum "micdarvesel.ro" relativ la existenta marcii "mic.ro" .
Fara sa stiu si alte detalii, tind sa spun ca implica riscuri minime, din urmatoarele motive:

- Inregistrarea unui nume de domeniu nu este acelasi lucru cu inregistrarea si protectia marcii;

- Fiecare marca se inregistreaza pe clase de produse si/sau servicii de activitate, ceea ce nu se intampla in cazul numelor de domenii;

- Particula «mic» din componenta unei marci este un cuvant uzual, fara distinctivitate; sunt nenumarate marci care o contin; iar particula «.ro» din componenta unei marci nu primeste protectie, in general;

(in asemenea cazuri, marca va primi protectie in ansamblul sau - poate contine si alta parte verbala, culori sau grafica speciala);

- Pentru ca titularul sa poata proba o eventuala incalcare a marcii sale prin inregistrarea numelui de domeniu micdarvesel.ro, ar trebui sa existe obiect similar sau identic de activitate, posibila confuzie in randul clientilor in privinta denumirii, rea-vointa la inregistrare, etc.
Atentie ! Incepand cu 23 maartie 2013 titularii isi pot inscrie marcile online in baza de date Global Trademark Clearinghouse in vederea protectiei mai bune a marcilor fata de numele de domeniu. Aceasta baza de date este gestionata de Internet Corporation for Assigned Names and Numbers (ICANN)
este o intrebare prea vaga. dati mai multe detalii privind domeniul de activitate