Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Protectia Consumatorului
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Protectia Consumatorului

Dragii mei ,
Am o problema. Am cumparat de la tvproducts (teleshoping-ul) din Cocor eat III o canapea minune 5 in 1. Din aceea care se face si pat si ii fac asti o reclama extraordinara. A costat 2 990 000 lei. Mi s-a atras atentia in momentul in care am achizitionat-o ca pentru defectele din fabrigatie am garantie 2 saptamani. In Oradea la reprezentanta am sunat si mi s-a spus ca garantia este o luna. Miercuri s-a implinit o luna de cand am cumparat aceasta canapea gonflabila. De cateva zile am tot sunat si la Oradea si in Bucuresti si mi s-a dat acelasi raspuns.Ca nu e problema lor. Deja am trecut cu o zi de garantia de o luna acordata de Oradea. Problema este ca spatarul se desumfla. Nu e vorba nu mai de faptul ca ar tb sa imi schimbe produsul , insa o vorba de viitorii clienti care vor fi pacaliti de reclama si vor cumpara un produs ce se va defecta imediat dupa expirarea perioadei de garantie. ce pot face. la telefonul pt protectia consumatorului nu raspunde nimeni.. In continuare vor fi oameni care vor ajunge sa fie pacaliti de aceasta firma. As dori sa va aduc la cunostinta si faptul ca mi s-a raspuns impertinent si nu a existat nici cea mai mica bunavointa din partea firmei de a ma ajuta sau a-mi propune " mergeti la magazin sa v-o repare" daca refuza sa o schimbe.
Raspunsul la intrebarea dumneavoastra se afla in Hotararea Guvernului nr. 394 din 1995, privind obligaţiile ce revin agenţilor economici - persoane fizice sau sau juridice - în comercializarea produselor de folosinţă îndelungată, destinate consumatorilor.

Art. 2. - Producătorii bunurilor de folosinţă îndelungată şi ai pieselor de schimb aferente sunt obligaţi să acorde cel puţin termenele de garanţie minime pe grupe de produse, în conformitate cu lista prevăzută în anexă.

Daca o sa va uitati in Anexa la aceasta hotarare, o sa vedeti ca cel mai mic termen minim de garantie este de 6 luni. Altfel, nu prea stiu unde sa incadrez produsul dumneavoastra...Asa ca iata toate grupele de produse. Sper sa va fie de folos.

1. Autovehicule (autoturisme, autocamioane, autobuze, microbuze, motociclete, motorete, scutere, biciclete şi fotolii rulante cu motor, bărci cu motor, tractoare şi alte maşini agricole, maşini de tuns iarba etc.) 18 luni

2. Vehicule fără motor (rulote şi remorci, vehicule hipo, biciclete, fotolii rulante) 18 luni

3. Aparate electrice sau mecanice de uz casnic:
- maşini de spălat rufe sau vase, maşini de cusut sau de tricotat, aspiratoare de praf, aparate de climatizare sau de încălzire, boilere, electropompe, ventilatoare, uscătoare de păr, aparate de ras sau de tuns, fiare de călcat, maşini de gătit, cuptoare cu microunde, prăjitoare, hote de bucătărie, roboţi de bucătărie, râşniţe de cafea, aparate de masaj sau de îngrijire a pielii, scule electromecanice gospodăreşti, maşini de scris, cântare, aparate de fotografiat şi de mărit, aparate de filmat şi de proiecţie, ceasornice etc. 12 luni

- frigidere, congelatoare şi lăzi frigorifice 24 luni

4. Aparate audio, video şi muzicale (aparate de radio, televizoare, radiocasetofoane, magnetofoane, aparate video de redare şi înregistrare, camere video, pick-up-uri, combine audio şi video, aparate de redare CD, instrumente muzicale clasice, electrice sau electronice, amplificatoare şi egalizatoare de sunet etc.) 12 luni

5. Tehnică de calcul şi aparatură pentru comunicaţii (calculatoare electronice, imprimante, teletext, videotext, telefoane, radiotelefoane, aparate telex sau fax, antene de satelit, dispozitive antifurt etc.) 12 luni

6. Aparate de încălzit şi de gătit cu combustibili gazoşi, lichizi sau solizi (maşini de încălzit şi/sau de gătit, cazane sau boilere de încălzit apa, radiatoare etc.) 12 luni

7. Aparate medicale pentru uz personal 12 luni

8. Mobilier, articole sportive şi de agrement, din lemn 12 luni

9. Anvelope auto, moto, velo şi acumulatori auto, moto 6 luni

10. Ascensoare 12 luni