Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata CASS 5,5% persoana fara serviciu si fara pensie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata CASS 5,5% persoana fara serviciu si fara pensie

Buna ziua,

Barbat 63 ani, neangajat, neiesit la pensie.
Are venituri din cedarea folosintei bunurilor (inchiriere apartament).

Trebuie sa plateasca CASS 5,5%?

Multumesc
Daca ruda dvs. a inregistrat contractul de inchiriere la fisc si a depus declaratia de venit in vederea impozitarii pentru anul 2013, atunci ar trebui sa primeasca in mod automat de la fisc decizia de impunere incluzand ambele impozite - impozitul pe venit si cota CASS. Acest lucru - adica emiterea de catre fisc a deciziei de impunere pentru cota de CASS se aplica incepand cu acest an. Daca nu a primit inca nici o decizie sau a primit o decizie fara cota de CASS atunci sugerati rudei dvs. sa se adreseze de urgenta la fisc - penalizarile pentru datoriile la buget sunt mari si nu va fi scutit de acestea - masuri noi aplicabile din 2013.
Multumesc mult.
O sa verific sa vad exact ce scrie in hartiile respective.

P.S. Declaratia de venit in vederea impozitarii pentru anul 2013? Daca va referiti la declaratia 200, ... aceasta nu se depune doar de la 5 contracte de inchiriere in sus?
trandafir2, moderator
Potrivit Codului fiscal declaratia 200 se depune si in cazul unui singur contract de inchiriere. Difera calificarea veniturilor obtinute: pana la 5 contracte, veniturile obtinute sunt calificate ca si venituri din cedarea folosintei bunurilor; in cazul unui numar mai mare de 5 contracte de inchiriere, venitul obtinut se declara in categoria veniturilor obtinute din activitati independente, potrivit prevederilor Ordinului ANAF nr. 2333/2007.