avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere societate inactiva - modalitati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere societate inactiva - modalitati

Buna ziua ! Am o societate fara activitate, am suspendat activitatea acum 3 ani aproximativ , stiu ca perioada de desuspendare a activitatii este de 3 ani, acum........ daca eu nu mai reiau activitatea ce se intampla? Pe mine nu mai mai intereseaza sa reiau activitatea . O pune registrul comertului spre radiere ?
Cel mai recent răspuns: Aura2 , utilizator 07:51, 19 Martie 2013
~ Conținut șters la cerere ~
Dizolvarea si radierea unui SRL se face in 3 etape.
In prima etapa veti face o hotarare AGA pentru a o depune la Registrul comertului cu urmatorul text :
Asociatii____________cu numele, denumire sai date de identificare, AM HOTARAT:
Dizolvarea societatii conform 235 alin. 1 din Legea 31/1990 republicata si modificata, lichidarea urmata de radierea societatii.
Declaram pe proprie raspundere ca societatea nu are datorii fata de stat sau fata de terti.
Repartizarea patrimoniului societatii se va face in mod egal intre asociati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum procedez pentru reluarea activitatii unei societati ? i.patraulea i.patraulea Vreau sa reiau activitatea unei societati care a fost suspendata acum trei ani. Nu stiu insa daca trebuie sa reiau activitatea mai inainte sau daca este ... (vezi toată discuția)
Inchidere firma suspendata IONASCUMARINA IONASCUMARINA Buna ziua , va rog sa-mi oferiti cateva informatii despre procedura de inchidere/dizolvare a unei firme suspendate 3 ani . Ce acte sunt necesare si care este ... (vezi toată discuția)
Societate suspendata hannah2001 hannah2001 Am o societate pe care am suspendat-o inainte de a intra impozitul forfetar adica inainte de 1 mai 2009, pe o perioada de 3 ani. Anul acesta a expirat ... (vezi toată discuția)