Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere societate inactiva - modalitati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere societate inactiva - modalitati

Buna ziua ! Am o societate fara activitate, am suspendat activitatea acum 3 ani aproximativ , stiu ca perioada de desuspendare a activitatii este de 3 ani, acum........ daca eu nu mai reiau activitatea ce se intampla? Pe mine nu mai mai intereseaza sa reiau activitatea . O pune registrul comertului spre radiere ?
~ Conținut șters la cerere ~
Dizolvarea si radierea unui SRL se face in 3 etape.
In prima etapa veti face o hotarare AGA pentru a o depune la Registrul comertului cu urmatorul text :
Asociatii____________cu numele, denumire sai date de identificare, AM HOTARAT:
Dizolvarea societatii conform 235 alin. 1 din Legea 31/1990 republicata si modificata, lichidarea urmata de radierea societatii.
Declaram pe proprie raspundere ca societatea nu are datorii fata de stat sau fata de terti.
Repartizarea patrimoniului societatii se va face in mod egal intre asociati.