avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Statut chirias/vecini galagiosi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Statut chirias/vecini galagiosi

Buna ziua, locuiesc la bloc cu chirie iar papartamentul de deasupra mea este locuit tot de chiriasi. Acestia s-au mutut recent si au un copil de circa 5 ani. Problema mea este ca nu stiu cum sa procdez in urmatoarea situatie. De mai bine de o spatamana acest copil face galagie, aleagra, tranteste, tropie dupa ora 22.00. Se linisteste duoe ora 24.00, ieri era chiar 01.30 noatea cand inca alegra prin casa. Ce pot sa fac in aceasta situatie? Nu ma pot odihni nici eu si nici familia mea. Ce drepturi am fiind chirias? Mentionez ca administratorul, care are si functia de presedinte a blocului a fost anuntat dar a spus ca nu se implica. Trebuie sa vorbesc cu propietarul? Cine poate interveni ca sa discute cu chiriasii de la apratmentul de deasupra mea? Multumesc anticipat.
Sa zicem ca acest chirias nu mai suporta si pleaca.Sa zicem ca politia nu face nimic (de,suntem intr-o dictatura a copiilor...).Dar proprietarul care ramane fara o sursa de venit poate sa-i dea in judecata pe vecini si sa le ceara despagubiri pentru ca a pierdut chiria?Ca o amenda poate o mai platesti,dar sa te tarai prin tribunale... Poate e o metoda mai buna de a le baga mintile in cap...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Proprietarul nu detine temei legal sa solicite despagubiri de la vecini pentru ca acestia nu accepta disconfortul produs de catre chiriasul acestuia
Dumneavoastra nu intelegeti sau va faceti ca nu intelegti ca aici nu este vina copilului ca face galagie la ore nepotrivite ci a parintelui care nu stie sa isi struneasca copilul. Ca sa nu mai spun ca un copil de 4-5 ani ar trebui sa doarma la miezul noptii nu sa alerge si sa sara prin toata casa. Nu are nimeni pretentia sa se aplice metode de educare pe care poate ca doar Inchizitia le practica.
Fara suparare, dar nici eu nu sunt de acord cu solutia "nu-ti convin conditiile, pleaca", indiferent de conditiile care nu iti convin. A te muta presupune un efort mare, si timp consumat, considerand atat operatiunea propriu-zisa (strange, impacheteaza, cara, despacheteaza, aseaza) cat si a obisnuirii cu noua locuinta (un am facut loc pentru surubelnite?)
Daca mai ai si mobila, esti fix unde trebuie.
Proprietarul are obligatii, nu doar dreptul de a incasa chiria. Nu merge incalzirea, il invit sa o repare. Nu o repara, aduc firma, sa o repare, cu factura, si la plata chiriei, in locul sumei aferente, ii prezint factura.
De asemenea, eu, ca chirias, am drepturi si fata de vecini. Ce se facea initiatorul topicului daca era proprietar? Vindea apartamentul din cauza unui copil de 5 ani?

va recomand calduros sa incercati in prima faza sa rezolvati problema amiabil, discutati cu parintii copilului, sa isi struneasca plodul. Daca nu reusesc, sau nu accepta (ca asta nu ati lamurit-o, ati incercat sa discutati cu ei?) exista si alte metode de convingere. Mai mult sau mai putin legale.
Pai aici vorbim despre metode legale si numai despre metode legale.
Nu ne permitem sa sfatuim aducerea de dulapuri cu steroizi la usa oamenilor, nu? Ca atunci nu avem ce sa mai discutam pe acest forum, da?

Alte discuții în legătură

Vecin absurd alopici2005 alopici2005 am un apartament in bucuresti intr-un bloc cu 4 etaje . locuiesc la etajul al 2 -lea iar vecinul de sub mine este total absurd si se cearta cu aproape toti ... (vezi toată discuția)
Proprietar galagios!? - Elibet - Elibet am un apartament dat in chirie unor studenti. De cateva luni incoace, a fost chemata politia de cateva ori pt ca chiriasii erau galagiosi!? Politia a fost ... (vezi toată discuția)
Tulburarea linistii andrei_emil andrei_emil Buna ziua, Am o problema cu vecinii de deasupra. Intre orele 22 si 08 (cand am nevoie de odihna) ei fac galagie: tropaie, vorbesc tare, muta mobila, ... (vezi toată discuția)