Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... compensare datorii reciproce
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

compensare datorii reciproce

compensare datorii reciproce intre o persoana fizica si una juridica.
Cum se face? Reclamantul.Datoriile nu sunt prescriptibile, fiind survenite in timp, la fel ca debitele.
Modalitate 1
Societatea taie chitanta de incasare a sumei datorate de persoana fizica.
Persoana fizica da declartie de mana din care rezulta ca a incasat suma datorata de Societate.
Moalitate 2
Societatea face plata efectiv in contul bancar al persoanei fizice.
Persoana fizica face palta efectiva in contul bancar al Societatii.
Modalitate 3
Se completeaza ordin de compensare; formularul albastru ramane la Societate, cel rosu la persoana fizica
Acestea se prescriu?