avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... compensare datorii reciproce
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

compensare datorii reciproce

compensare datorii reciproce intre o persoana fizica si una juridica.
Cum se face? Reclamantul.Datoriile nu sunt prescriptibile, fiind survenite in timp, la fel ca debitele.
Cel mai recent răspuns: courvoisier , utilizator 00:37, 22 Martie 2013
Modalitate 1
Societatea taie chitanta de incasare a sumei datorate de persoana fizica.
Persoana fizica da declartie de mana din care rezulta ca a incasat suma datorata de Societate.
Moalitate 2
Societatea face plata efectiv in contul bancar al persoanei fizice.
Persoana fizica face palta efectiva in contul bancar al Societatii.
Modalitate 3
Se completeaza ordin de compensare; formularul albastru ramane la Societate, cel rosu la persoana fizica
Acestea se prescriu?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordine de compensare sorina_han sorina_han Va rog ma ajuta cineva cu art. din codul fiscal referitor la regimul ordinelor de compensare? Multumesc:love2: (vezi toată discuția)
Compensare intre o persoana fizica si o persoana juridica vladion2005 vladion2005 Buna ziua. Am incheiat un contract de inchiriere, in calitate de proprietar, persoana fizica, cu o persona juridica. Am cazut de acord sa incetam ... (vezi toată discuția)
Monografie contabila incasare in numele unei societati Naftalina Naftalina Am incasat o suma dintr-un cont de persoana fizica in numele unei societati, prin virament bancar. Ulterior mi-a cerut chitanta ca sa -si poata recupera banii ... (vezi toată discuția)