Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare casa cu teren concesionat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare casa cu teren concesionat

Buna ziua! As vrea sa-mi cumpar o casa construita de o pers. fizica (care se ocupa cu asa ceva), pe un teren concesionat. Legat de terenul pe care este construita casa, mi s-au prezentat doua situatii- ori preiau concesiunea pe 25 de ani si platesc o suma anuala pt. acel teren, ori cumpar terenul de la primarie. Poate cineva sa-mi spuna cum este mai avantajos pt. mine? Multumesc
Mai avantajos (din punct de vedere financiar, avand in vedere ca platiti mai putini bani odata) ar fi sa preluati concesiunea, insa mai sigur ar fi sa cumparati terenul de la primarie. Prin cumparare, se evita multe probleme ce pot aparea in timp.