Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Relocalizare Romania- cetatean roman
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Relocalizare Romania- cetatean roman

Buna ziua,

Am urmatoarea intrebare: sunt cetatean roman care a lucrat in afara Romaniei (in Marea Britanie) in domeniul comercial. In cursul acestui an as dori sa ma "relocalizez" in Romania in cadrul reprezentantei din Romania a firmei.

Din motive ce tin de mentinerea rezidentei in Marea Britanie contractul meu trebuie mentinut cu o firma britanica. Am in considerare urmatoarele optiuni:

1. sa pastrez contractul deja existent in Marea Britanie si sa ma inregistrez ca pentru taxe si impozite (impozit pe venit, contributii sociale etc) in Romania pe baza acestui contract. Firma unde am eu contract in momentul de fata nu este inregistrata in Romania.

2. sa inchei un nou contract de munca cu o alta firma (tot britanica) din cadrul grupului - ce este "firma-mama" a reprezentantei din Romania. Contractul va fi incheiat nu cu reprezentanta din Romania, ci cu "firma-mama".

As dori sa intreb pe acest forum care este cadrul legal aplicabil in Romania si in ce conditii este posibila varianta 1 (trebuie sa fac contract temporar/definitiv, exista alte conditii etc). Pentru mine aceasta este varianta preferabila intrucat se mentine continuitatea in contractul cu firma la care sunt acum angajat.

Va multumesc.
Puteti ramane angajat la firma la care sunteti in prezent , iar intre cele 2 firme sa se faca un contract de consultanta prin care firma din Romania va plati salariul dumneavoastra pe baza facturii emise de catre firma din strainatate.
Daca sunteti angajat al unei firme straine si sunteti detasat in Romania nu trebuie sa platiti contributiile in Romania . Contractul de consultanta intre cele 2 firme are rolul de a justifica prezenta dumneavoastra in tara si, de asemenea, tinand cont ca veti lucra pentru firma din Romania, aceasta va plati chetuielile facute cu salariul de catre firma straina prin plata unei facturi eliberate de firma straina.
Cand spun "firma din Romania " ma refer la firma care are reprezentanta in Romania.
Monica Hanganu, Mediator
Va multumesc frumos.

Din ce am mai studiat eu, cel mai apropiat de situatia mea mi se pare intr-adevar un "contract de detasare" in Romania, incerc sa studiez si eu legislatia (daca aveti codurile, legile, reglementarile- va rog sa imi trimiteti referintele ca sa pot si eu citi).

Am uitat eu sa precizez si poate am fost un pic neclar in primul mesaj (probabil relevant dpdv fiscal, nu stiu daca e relevant strict dpdv al contractului meu): activitatea mea nu o sa fie strict legata de Romania, ci o sa coordonez activitati in alte tari din Europa Centrala. Deci o sa fiu doar formal in biroul reprezentantei, practic o sa fiu independent de activitatea pe care o desfasoara firma in Romania (deci contractul de consultanta cu reprezentanta nu prea se justifica).

Legat de plata taxelor pe munca, am discutat cu un contabil si mi-a spus ca "Pentru a putea cotiza la bugetele de stat sociale si de sanatate (pentru plata impozitelor si a contributiilor individuale) este necesar un contract de munca incheiat cu reprezentanta societatii din Romania. Conform domeniului de aplicare al codului muncii valabil in Romania (art. 2 - Codul Muncii) acesta este valabil doar pentru contractele individuale de munca incheiate de angajatori romani." Sincer nu prea am inteles. Am citit si eu art 2 din Codul Muncii si spune ca se aplica "a) cetatenilor romani incadrati cu contract individual de munca, care presteaza munca in Romania;". Nu se precizeaza la acest punct daca angajatorul este firma romana sau straina.

Interpretarea mea ar fi ca indiferent cu cine am contract cata vreme lucrez pe teritoriul Romaniei trebuie sa platesc impozit pe venit in Romania. Mesajul contabilului se refera atunci doar la contributiile sociale si de sanatate (si imi spune ca daca am contract cu o firma din UK trebuie sa raman sa platesc in continuare acolo contributiile sociale)?
Se poate decide detasarea dvs de la societatea mama la reprezentantei din Romania a firmei. In acest sens, devin incidente prevederile Directivei 96/71/CE privind detaşarea lucrătorilor în cadrul prestării de servicii si ale Regulamentului Consiliului (CE) nr. 1408/71 privind aplicarea regimurilor de securitate sociala lucratorilor salariati, lucratorilor independenti si membrilor familiilor lor care se deplaseaza in interiorul Comunitati.

Pentru contributii regula este: muncesti intr-un stat al UE platesti taxele si contributiile in statul respectiv , la cuantumurile de acolo. Pentru angajatii unei firme cu sediul intr-un stat membru ce-si detaseaza angajatii in baza unui contract comercial cu un partener dintr-un alt stat memembru, pe teritoriul acestuia din urma, exista trei exceptii ce permit plata taxelor in si la cuantumurile din statul de resedinta:
- posesorii formularului portabil A1
- muncitorii transfrontalieri
- muncitorii implicati in montajul unor piese/utilaje, etc - cu conditia ca perioada de montaj sa nu depaseasca 8 zile
freeelis a scris:

Se poate decide detasarea dvs de la societatea mama la reprezentantei din Romania a firmei. In acest sens, devin incidente prevederile Directivei 96/71/CE privind detaşarea lucrătorilor în cadrul prestării de servicii si ale Regulamentului Consiliului (CE) nr. 1408/71 privind aplicarea regimurilor de securitate sociala lucratorilor salariati, lucratorilor independenti si membrilor familiilor lor care se deplaseaza in interiorul Comunitati.

Pentru contributii regula este: muncesti intr-un stat al UE platesti taxele si contributiile in statul respectiv , la cuantumurile de acolo. Pentru angajatii unei firme cu sediul intr-un stat membru ce-si detaseaza angajatii in baza unui contract comercial cu un partener dintr-un alt stat memembru, pe teritoriul acestuia din urma, exista trei exceptii ce permit plata taxelor in si la cuantumurile din statul de resedinta:
- posesorii formularului portabil A1
- muncitorii transfrontalieri
- muncitorii implicati in montajul unor piese/utilaje, etc - cu conditia ca perioada de montaj sa nu depaseasca 8 zile

Multumesc, asta citesc si eu pe site-ul fiscului din Marea Britanie:

[ link extern ]

Pana la urma se pare ca exista o flexibilitate in Romania in ce priveste inregistrarea contractului de munca si plata taxelor (conform reglementarilor UE)- mie de asta imi era frica avand in vedere ce mesaje am primit de la contabilul din Romania care m-a cam speriat putin.

De fapt totul depinde de modul in care este structurat contractul de munca si transferul in Romania, tinand cond de conditiile mele de rezidenta in UK.