Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Alcool.Cantitate.
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Alcool.Cantitate.

Salut. Spuneti mi, va rog, cu cat alcool am voie sa trec din Republica Moldova in Romania? Stiu ca poti trece diferite cantitati, in functie de procentul de alcool. Multumesc!
Si cu cate pachete de tigari?
Discutabil din pacate. Nu exista inca un Acord incheiat privind micul trafic de frontiera cu Moldova. Totusi, pana la semnare vestitului Acord raman de aplicat dispozitiile codului vamal.
Codul Vamal al Romaniei prevede reguli stricte referitoare la introducerea in tara a marfurilor provenind din tari care nu fac parte din Uniunea Europeana. Ca o regula generala, bunurile pe care un calator le poate introduce in tara trebuie sa fie intr-o cantitate rezonabila si destinate uzului personal. Astfel, o persoana care vine de exemplu, din Ucraina sau Republica Moldova poate avea asupra sa doar un cartus de tigari (200 de tigarete).

In ceea ce priveste alcoolul, pot fi introduse in tara bauturi spirtoase in cantitate de un litru, in cazul in care taria alcoolica depaseste 22%, sau doi litri daca bautura are o tarie mai mica de 22% din volum. Pot fi aduse in Romania doar 50 de ml de parfumuri si 250 de ml apa de toaleta. Mai trebuie spus ca o persoana fizica nu poate aduce in tara bunuri in vederea comercializarii, chiar daca plateste taxe vamale.

Cam asta stiu eu, cel putin.:">

Mai nou, se admite ca o persoana sa aiba asupra sa doar 2 pachete de tigari la trecerea granitei dintr-un stat care nu face parte din UE (Ucraina sau Moldova). Ce depaseste aceasta cantitate este considerat contrabanda #-o
Rodica Ciobanu, Avocat