Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adoptie copil de catre sotul mamei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adoptie copil de catre sotul mamei

Buna ziua,am o prietena care sa despartit de fostul sot deci a divortat ,are doi copii la proces sa stabilit ca,copilul mic ramane la mama si copilul mai mare la tata,de pensie alimentara nu sa stabilit nimic deci nu se plateste,eu ma voi casatori cu prietena mea si as dori sa adopt copilul mic ,dar tatal biologic nu doreste sa dea acordul,asadori sa stiu ce se poate face sa pot adopta pe copil?
Daca un copil creste cu mama si celalalt cu tata, contributiile se compenseaza, niciunul din parinti nu va plati pensie celuilalt parinte, insa fiecare parinte are doi copii chiar daca nu locuieste cu unul din ei.
Nu aveti cum sa-l adoptati , copilul are un tata care nu e de acord cu adoptia.