Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recuperare debit
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recuperare debit

am un partener care are o datorie de 55000 ron , exista o varianta "scurta" de a-mi recupera debitul? ...ma refer la insolventa direct...fara notificari, procese , etc(55000 RON...PESTE PRAG)
Ordonanta de plata este cea mai rapida procedura de recuperare creante certe, lichide si exigibile.
Si ordonanta de plata presupune ajungerea in instanta, doar ca este o procedura speciala, mult mai rapida. Se refera la "obligatii de plata a unor sume de bani care rezulta dintr-un contract civil, (...) constatat printr-un inscris ori determinate potrivit unui statut, regulament sau altui inscris, insuşit de parţi prin semnatură ori in alt mod admis de lege."

Pentru admisibilitatea ordonantei de plata, exista conditia indeplinirii unei proceduri prealabile, si anume comunicarea unei somatii catre debitor, cu indeplinirea anumitor conditii.

Daca debitorul nu plateste in termen de 15 zile de la primirea somatiei, creditorul poate introduce cererea privind ordonanta de plata.

Pocedura insolventei este departe de a fi rapida. De asemenea, datorita faptului ca valoarea bunurilor firmei aflate in insolventa este limitata, sumele datorate se achita in urmatoarea ordine: datorii catre angajati (daca acestia s-au inscris la masa credala), datorii catre bugetul statului, datoriile catre banci, si, daca mai raman bani, se achita datoriile catre creditori.

mediator_comeaga, utilizator