Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit de nevoi personale cu ipoteca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit de nevoi personale cu ipoteca

Buna ziua! Am un credit de nevoi personale cu ipoteca obtinut in anul 2008.Am ajuns la un moment in care nu mai pot face fata ratelor si din acest motiv as vrea sa solicit bancii sa declare scadent creditul.Intrebarea mea este daca am aceasta posibilitate si daca este posibil, ce repercusiuni ar fi pana la vanzarea imobilului.Ratele ar curge in continuare?S-ar instituii poprire pe veniturile debitorului, codebitorului si garantilor?
Multumesc!
ddaannbz, utilizator
Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Se pare ca finalitatea va fi anihilarea totala fara drept de apel.
Daca nu mai platiti si vi se declara scadent anticipat creditul atunci banca va incepe executare silita atat a dvs cat si a tuturor celorlalti garanti/codebitori, sub toate formele. Daca sunt si alti garanti ipotecari le executa garantiile daca sunt codebitori atunci ii executa pe toate bunurile/veniturile pe care le gasesc. Adaugati la toate acestea toate costurile pe care le implica executarea silita-cehltuielile de executare, onroariu avocat, taxe de timbru, etc.

Nu as cere declararea scadenta a creditului.
de ce nu incercati sa valorificati imobilul, sa-l inchiriati? din moment ce sunteti dispus sa-l vindeti, banuiesc ca nu locuiti acolo, deci l-ati putea inchiria
prin vanzarea imobilului la o valoare mai mica decat datoria la banca nu veti face decat ii veti incurca si pe cei care v-au ajutat (codebitori), pentru ca banca va urmari patrimoniul tuturor partilor contractante: titular, codebitor.
chiar daca redresarea nu vi se pare avantajoasa la momentul de fata pe suma totala, in situatia data ar trebui sa alegeti orice varianta de diminuare a ratei lunare, pana la valoarea pe care o puteti achita, pentru a evita executarea dvs si a codebitorului
Din pacate quantumul chiriei este mult mai mic decat cel al ratei si chiar in aceste conditii nu sunt doritori.In acelasi timp eu sunt cel care i-am ajutat pe garanti(care locuiesc in imobil )facand acest credit pe numele meu si al sotiei care este codebitor.
ddaannbz, utilizator