Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRLD obiect de activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRLD obiect de activitate

Buna ziua,
Un SRL_D poate sa aiba ca obiect principal de activitate 4711?
Intreb acest lucru deoarece am vazut ca in lege se specifica faptul ca nu poti avea srld daca ai producţie sau comercializare de armament, muniţii,
explozibili, tutun, alcool,etc.
multumesc
Conform art. 3 alin. 1 lit. e din OUG nr. 6 / 2011 nu se pot desfăşura activităţi de producţiei şi comercializare a tutunului şi alcoolului.
Codul de activitate 4711 tocmai aceasta implică, comerţ cu amănuntul băuturi şi tutun. Aşadar, nu se poate ca un SRL-D să aibă acest obiect de activitate.
lucian huzum a scris:

Conform art. 3 alin. 1 lit. e din OUG nr. 6 / 2011 nu se pot desfăşura activităţi de producţiei şi comercializare a tutunului şi alcoolului.
Codul de activitate 4711 tocmai aceasta implică, comerţ cu amănuntul băuturi şi tutun. Aşadar, nu se poate ca un SRL-D să aibă acest obiect de activitate.

Si in cazul in care SRL-d are caest obiect de activitate trecut in statut si vinde bauturi alcoolice ce se intampla?
Nu se poate constitui ca SRL-D, poate să fie o societate cu răspundere limitată obişnuită.
gasiti aici pe pagina 2 toate grupele si clasele caen interzise unui SRL-D [ link extern ]
Buna ziua,
Eu nu am gasit pe lista de excluderi de mai sus codul 4711!