avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRLD obiect de activitate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRLD obiect de activitate

Buna ziua,
Un SRL_D poate sa aiba ca obiect principal de activitate 4711?
Intreb acest lucru deoarece am vazut ca in lege se specifica faptul ca nu poti avea srld daca ai producţie sau comercializare de armament, muniţii,
explozibili, tutun, alcool,etc.
multumesc
Cel mai recent răspuns: mariusctc , utilizator 22:09, 19 Martie 2015
Conform art. 3 alin. 1 lit. e din OUG nr. 6 / 2011 nu se pot desfăşura activităţi de producţiei şi comercializare a tutunului şi alcoolului.
Codul de activitate 4711 tocmai aceasta implică, comerţ cu amănuntul băuturi şi tutun. Aşadar, nu se poate ca un SRL-D să aibă acest obiect de activitate.
lucian huzum a scris:

Conform art. 3 alin. 1 lit. e din OUG nr. 6 / 2011 nu se pot desfăşura activităţi de producţiei şi comercializare a tutunului şi alcoolului.
Codul de activitate 4711 tocmai aceasta implică, comerţ cu amănuntul băuturi şi tutun. Aşadar, nu se poate ca un SRL-D să aibă acest obiect de activitate.


Si in cazul in care SRL-d are caest obiect de activitate trecut in statut si vinde bauturi alcoolice ce se intampla?
Nu se poate constitui ca SRL-D, poate să fie o societate cu răspundere limitată obişnuită.
gasiti aici pe pagina 2 toate grupele si clasele caen interzise unui SRL-D [ link extern ]
Buna ziua,
Eu nu am gasit pe lista de excluderi de mai sus codul 4711!

Alte discuții în legătură

Infiintare srl-d pe cod caen 4711? razvanstroe razvanstroe Buna seara! Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea situatie. Am fost azi la ONRC sa-mi deschis un srl-d (minimarket in zona rurala) si dupa cateva ... (vezi toată discuția)
Magazin vanzare bomboane, dulciuri, ciocolata steluta79 steluta79 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati in ce cod caen s-ar incadra comercializarea bomboanelor, dulciurilor, caramelelor si a ciocolatei + cea, cafea + ... (vezi toată discuția)